Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkoła bez przemocy. Znaleźli patent na doping w stylu fair play

Julia Szypulska juliaszypulska@mediaregionalne tel. 85 748 74 25
Program Szkoła bez przemocy to także wymierne korzyści
Program Szkoła bez przemocy to także wymierne korzyści
Bezpieczne kibicowanie oraz budowanie tolerancji to tematy projektów, które dostały nagrodę w konkursie. Trzy placówki z województwa podlaskiego otrzymają po dwa tysiące złotych.

Chodzi o konkurs grantowy, który organizowany jest w ramach programu społecznego "Szkoła bez przemocy". Właśnie został on rozstrzygnięty. Wśród zwycięzców są trzy szkoły z województwa podlaskiego. Jury przyznało każdej z nich po 2 tysiące złotych dofinansowania na realizację projektu.

Zwycięskie placówki to Zespół Szkół w Płocicznie-Tartak, Publiczne Gimnazjum nr 1 w Łapach oraz Szkoła Podstawowa w Gródku.

W dwóch pierwszych szkołach autorzy projektu postawili na popularyzację idei kibicowania fair play. Jak pisaliśmy, jest ona motywem przewodnim tegorocznej edycji programu. Z kolei uczniowie i nauczyciele z Gródka będą pracować nad tolerancją i integracją w swoim środowisku.

"Fair play gramy - dobrą zabawę mamy" to hasło projektu ze szkoły w Płocicznie-Tartak. W działania zaangażowani będą nie tylko uczniowie i rodzice, ale też nauczyciele i członkowie miejscowego klubu sportowego "Sprint".

W ramach projektu nauczyciele przygotują scenariusze zajęć. Ich uczestnikami, a zarazem współprowadzącymi będą uczniowie. Opracują oni zasady bezpiecznego kibicowania i podzielą się nimi z całą społecznością szkolną.

Później zaś odbędzie się turniej sportowy, podczas którego uczniowie będą mieli okazję zastosować zasady z opracowanego kodeksu.

Łapy i Gródek mają świetne pomysły

"Baw się z nami gim-kibicami" to projekt z PG nr 1 w Łapach. Tutaj powstać ma szkolny klub kibica, który będzie inicjował i promował właściwe zachowania podczas imprez sportowych.

Będzie też konkurs na nazwę tego klubu oraz rekrutacja do zespołu cheerleaderek. Zwieńczenie projektu to turniej sportowy. Wówczas członkowie klubu przygotują hasła i transparenty, przy pomocy których będą zagrzewać drużyny do walki, zaś cheerleaderki zaprezentują swój układ choreograficzny. Rodzice z kolei wezmą udział w "Sportowej wywiadówce", gdzie zobaczą, co przygotowały dzieci.

"Tolerancja niszczy bariery i łączy ludzi" to projekt, jaki powstał w Szkole Podstawowej w Gródku. Jego celem jest budowanie szacunku i akceptacji dla różnic fizycznych, religijnych czy kulturowych. Szkoła postanowiła włączyć się w propagowanie tych wzorców tym bardziej, że gmina jest wielokulturowa.

Projekt zakłada zajęcia integracyjne z uczniami niepełnosprawnymi, przygotowanie wystawy na temat różnych kultur obecnych na terenie gminy Gródek oraz wycieczki do Tykocina i Kruszynian.

Program "Szkoła bez przemocy" prowadzi "Kurier Poranny" wspólnie z Fundacją Orange. Patronem honorowym jest prezydent RP.

Czytaj e-wydanie »

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny