Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto Niepodległości w Białymstoku. Kilkaset osób wspólne odśpiewało Mazurek Dąbrowskiego przed Muzeum Podlaskim

Izabela Krzewska
Izabela Krzewska
We wspólnym z mieszkańcami odśpiewaniu hymnu narodowego towarzyszył chór im. Stanisława Moniuszki działającego przy Podlaskim Instytucie Kultury, a dyrygowała kierownik chóru - Marta Szałkiewicz.
We wspólnym z mieszkańcami odśpiewaniu hymnu narodowego towarzyszył chór im. Stanisława Moniuszki działającego przy Podlaskim Instytucie Kultury, a dyrygowała kierownik chóru - Marta Szałkiewicz. fot. Wojciech Wojtkielewicz/ Polska Press
Inicjatywa miała zachęcić mieszkańców do wspólnego świętowania. - Dziękuję wam bardzo, że jednoczycie się pod biało-czerwoną flagą ponad podziałami, nie biorąc pod uwagę waszych opinii, poglądów - mówił marszałek Artur Kosicki przed wspólnym odśpiewaniem hymnu.

To jedyne w swoim rodzaju wydarzenie, zapoczątkowane w 2018 roku – w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Organizatorem jest Podlaski Instytut Kultury oraz Muzeum Podlaskie w Białymstoku, mieszczące się w ratuszu na Rynku Kościuszki.

Czytaj też:

Mazurek Dąbrowskiego odśpiewało wspólnie kilkaset osób

To właśnie przed wejściem do muzeum odśpiewano wspólnie cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego. W ten sposób narodowe święto uczciło w południe kilkuset mieszkańców. Śpiewali starsi i dzieci. Wspierał ich chór im. Stanisława Moniuszki działającego przy PIK, a w właściwy rytm nadawała kierownik chóru, dyrygent - Marta Szałkiewicz.

To najważniejsza data w historii naszego kraju. To dzień, w którym po 123 latach odzyskaliśmy wreszcie niepodległość, mogliśmy się cieszyć z wolnej, niepodległej Ojczyzny. W dniu dzisiejszym jest to szczególne wydarzenie mając na uwadze to, co się dzieje za granicami naszego państwa. Musimy tym bardziej się jednoczyć - podkreślał w krótkimi przemówieniu Artur Kosicki, podlaski marszałek.

Wspólne odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego częścią wojewódzkich obchodów Narodowego Święta Niepodległości

- Dlatego dziękuję wam wszystkim bardzo, że jednoczycie się pod biało-czerwoną flagą ponad podziałami, nie biorąc pod uwagę waszych opinii, poglądów. To jest bardzo ważne w dzisiejszych czasach. Powinniśmy pokazać potencjalnym agresorom, że jesteśmy zjednoczeni - nie tylko u nas w województwie, czy w kraju, ale też w całej Europie - dodał marszałek.

Zobacz także:

Pieśń Legionów Polskich we Włoszech powstała w 1797 r. w północnych Włoszech. Autorem słów był Józef Wybicki. Pieśń bardzo szybko zyskała popularność. Rok później znano ją we wszystkich zaborach. Towarzyszyła ona Polakom przy wszystkich ważnych wydarzeniach narodowych. W 1927 r. - dokładnie 130 lat później - stała się hymnem Rzeczpospolitej Polskiej.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny