Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Światło”. Ruszył IX Konkurs Literacki imienia Anny Markowej

Urszula Kropiewnicka
Urszula Kropiewnicka
mat. organizatora
To już IX edycja konkursu literackiego im. Anny Markowej, którego celem jest rozwijanie talentów podlaskiej młodzieży i integracja środowisk szkolnych z akademickimi. Przede wszystkim jednak chodzi o przybliżenie postaci nieżyjącej już dziennikarki, pisarki, poetki i animatorki kultury.

Na tegoroczną edycję konkursu im. Anny Markowej można nadsyłać utwory prozatorskie lub poetyckie. Koło Naukowe Klub Humanistów przy Wydziale Filologicznym Uniwersytetu w Białymstoku oraz Stowarzyszenie Schola Humana, zapraszają do udziału przede wszystkim uczniów podlaskich szkół średnich oraz studentów szkół wyższych.

Uczestnicy spoza wskazanych kategorii wiekowych mogą nadsyłać prace konkursowe w kategorii OPEN, nie kwalifikują się jednak wówczas do nagrody. Wyróżnione w tej kategorii prace na wniosek Kapituły mogą być opublikowane w czasopiśmie „Próby”.

- Co roku konkurs cieszy się zainteresowaniem. Zgłaszają się osoby, które wcześniej brały udział, jak i nowe, a debiuty szczególnie są cenne dla nas. Cel jest taki, by aktywizować młodzież, do pisania, by nie wstydziła się również tego co tworzy, żeby to pokolenie miało swój udział w twórczości artystycznej. To misja, która przyświeca konkursowi – mówi członek kapituły konkursu, Karol Zimnoch.

Celem Konkursu Literackiego im. Anny Markowej jest rozwijanie talentów podlaskiej młodzieży i integracja środowisk szkolnych z akademickimi. Przede wszystkim jednak chodzi o przybliżenie postaci nieżyjącej już dziennikarki, pisarki, poetki i animatorki kultury. Anna Markowa urodziła się 8 stycznia 1932 w Lublinie, zmarła 18 sierpnia 2008 w Białymstoku. W stolicy Podlasia spędziła ponad 30 lat życia (przeniosła się tu w 1976 roku). Jest autorką wielu nagrodzonych słuchowisk radiowych, reportaży, felietonów, powieści, opowiadań, tomików poezji i tekstów piosenek. Trzykrotnie została laureatką Nagrody Literackiej im. Wiesława Kazaneckiego (w 1992, 1995 i 2001 roku).

– Twórczość poetycka Anny Markowej nie wymaga rekomendacji. Spod pióra tej autorki wyszło kilkanaście książek, które na długo zapadają w pamięć, gdyż dotyczą spraw głęboko ludzkich. Mądre doświadczeniem i gorzkie dojrzałością, poruszają prawdą o człowieku, pięknem formy i bogactwem świata wyobraźni poetyckiej. Taki jest zbiór wierszy Moja piękna ciemnowłosa, podobne refleksje budzi tom opowiadań Długożywie. (...) Do wymienionych tytułów dołączył Ciemny lakier, w którym Anna Markowa potwierdza swoje wielkie mistrzostwo dowodząc, iż o sprawach ważnych, tak starych jak człowiek i jego natura, można mówić wieloma głosami oraz poddawać je wielorakiej interpretacji. (...) Zbiór wierszy A. Markowej to traktat poetycki o tajemnicy życia i śmierci, o zagadce naszego bytowania w świecie, o przyjaźni, miłości i pięknie, o ciemnej goryczy doświadczenia odbitej w upływającej rzece czasu: /T. Zaniewska, Oswajanie czasu, przedmowa do: A. Markowa, Ciemny lakier, Białystok 2002, s. 5/

Prace można nadsyłać do 25 kwietnia 2022 r. lub dostarczyć osobiście - Wydział Filologiczny Uniwersytetu w Białymstoku mieszczący się przy Placu NZS, wysyłać list na adres: Klub Humanistów, Plac NZS 1, 15-420 Białystok lub na maila: [email protected].
Regulamin, a także kartę zgłoszenia udziału w konkursie można znaleźć na stronie internetowej Instytutu Filologii Polskiej w Białymstoku.

Zajrzyj tu

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny