Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Swedspan. Fabryka Ikea już działa (zdjęcia)

Donata Żmiejko
Maszyny poszły w ruch. Dzisiaj można było zobaczyć, jak powstają płyty meblowe
Maszyny poszły w ruch. Dzisiaj można było zobaczyć, jak powstają płyty meblowe Janusz Bakunowicz
Historia zatoczyła koło. Przy wkopywaniu kamienia węgielnego pod budowę fabryki płyt meblowych w Koszkach w czerwcu minionego roku obecny był marszałek sejmu Grzegorz Schetyna. Dzisiaj był obecny podczas uruchomienia najnowocześniejszej tego typu w Europie linii produkcyjnej.

[galeria_glowna]
Ta nowoczesna fabryka otwiera ten region, tę gminę, tę część Polski na Europę - mówił marszałek Grzegorz Schetyna. - Pokazuje, że najnowocześniejsza technologia może być tu obecna. Może dawać pracę i satysfakcję dla ludzi, którzy tu mieszkają.

Marszałek wspomniał także o relacjach polsko-szwedzkich w kontekście światowego kryzysu. Właśnie Szwecja jest obecnie liderem w Europie a Polska radzi sobie z kryzysem równie dobrze. - Możemy w tym polsko-szwedzkim kontredansie budować wspólne relacje i jeszcze bardziej je wzmacniać - dodaje marszałek Schetyna. - Współpraca polsko-szwedzka ważna jest dla nas także z politycznego punktu widzenia. To ministrowie spraw zagranicznych Polski i Szwecji są autorami partnerstwa wschodniego i otwierania Europy na tę wschodnią część świata.

Zakład produkcyjny ultracienkich płyt HDF to pierwsza z kompleksu fabryk, które powstaną na działce należącej do firmy Swedspan. Obecna inwestycja obejmująca tartak i zakład przycinania płyt do określonego wymiaru ma wartość 140 mln euro i została uznana przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych za największą inwestycję zagraniczną w Polsce w 2010 r.

- Dzięki inwestycji firmy Swedspan o naszej gminie mówi się w całej Polsce. Wierzymy, że uruchomienie tego zakładu przyczyni się do poprawy sytuacji ekonomicznej lokalnej społeczności. Przyniesie nowe miejsca pracy nie tylko w samej fabryce, ale także w małych i średnich przedsiębiorstwach, które będą świadczyły na jej rzecz rozmaite usługi - podkreślił Piotr Selwesiuk, wójt gminy Orla.

Rozpoczęcie produkcji na pełną skalę planowane jest na wrzesień 2011 r. Do połowy 2012 roku, po zakończeniu wszystkich faz inwestycji, miedzy innymi tartaku i tzw. produkcji dodanej, znajdzie w niej zatrudnienie 250 osób.

Zakład firmy Swedspan produkujący ultra cienkie płyty HDF w liczbach

Powierzchnia obiektu wynosi 20 ha. Całkowita powierzchnia budynków wynosi 48 000 m2, a ich pojemność to 600 000 m3. Maksymalna wysokość budynków w magazynie wysokiego składowania sięga 28 m. Po osiągnięciu pełnych mocy produkcyjnych w fabryce będzie wytwarzane 250 000 m3 płyt rocznie.

Obecnie fabryki Swedspan na Litwie, Słowacji i we Francji są w stanie w ciągu roku wyprodukować 1,6 miliona m. sześc. płyt drewnopochodnych, 14 milionów m. sześc. płyt pokrytych folią i 6 milionów płyt z frontami z melaminy.

Czytaj e-wydanie »Lokalny portal przedsiębiorców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny