Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stypendium socjalne dla studentów i nowe kryteria. Teraz więcej osób może otrzymać wsparcie materialne. Podwyższono próg dochodowy. O ile?

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Więcej studentów od 1 stycznia 2023 może ubiegać się o stypendium socjalne na uczelni. Zmieniono kryteria dochodowe.
Więcej studentów od 1 stycznia 2023 może ubiegać się o stypendium socjalne na uczelni. Zmieniono kryteria dochodowe. 123rf.com
Stypendium socjalne jest dostępne dla większej liczby studentów. Wynika to ze zmiany progu dochodowego, który jest kryterium ubiegania się o stypendium socjalne na uczelni. Jakie warunki trzeba teraz spełnić, aby otrzymać stypendium socjalne? Czy student może ubiegać się także o inne formy finansowego wsparcia? Odpowiadamy na te pytania i przytaczamy podstawę prawną. To warto wiedzieć.

Spis treści

Stypendia socjalne dla studentów – jakie są kryteria w 2023 roku?

Kryterium przyznania stypendium socjalnego dla studentów to dochód na osobę w rodzinie studenta. Od 1 stycznia 2023 roku miesięczny próg dochodowy został ustalony na poziomie 1294,4 zł, co oznacza wzrost z ubiegłorocznego poziomu 1051,7 zł.

Jak wyjaśnia komunikat MEiN, decyzję o podwyższeniu progu dochodu podejmuje rektor uczelni w porozumieniu z samorządem studenckim. Stypendium socjalne przyznane studentowi na rok akademicki 2022/2023 na podstawie podwyższonego progu dochodu może być wypłacane od 1 stycznia 2023 r.

Kto może uzyskać stypendium i jaka jest procedura?

Stypendium socjalne może otrzymać student znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, którego miesięczny dochód na osobę w rodzinie nie przekracza progu dochodu ustalonego w uczelni.

Szczegółowe kwestie dotyczące organizacji procesu przyznawania stypendiów socjalnych na podstawie zmienionego progu dochodu, w tym składania przez studentów wniosków, pozostają w kompetencji uczelni – czytamy w komunikacie MEiN

Stypendia socjalne i inne świadczenia dla studentów – podstawa prawna

Kwestie świadczeń dla studentów w tym stypendiów socjalnych regulują następujące przepisy:

  • art. 86–95 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2021 r. poz. 478, z późn. zm.),
  • ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 111, z późn. zm.) – w zakresie zasad ustalania wysokości miesięcznego dochodu na osobę w rodzinie,
  • regulamin świadczeń dla studentów ustalany przez rektora w porozumieniu z samorządem studenckim,
  • ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2021 r. poz. 735, z późn. zm.) – do prowadzenia postępowań administracyjnych w sprawach przyznawania świadczeń.

O jakie inne wsparcie mogą się ubiegać studenci?

Jak czytamy w art. 86 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, studenci oprócz stypendium socjalnego mogą otrzymać wsparcie w formie:

  • stypendium dla osób niepełnosprawnych;
  • zapomogi;
  • stypendium rektora;
  • stypendium finansowanego przez jednostkę samorządu terytorialnego;
  • stypendium za wyniki w nauce lub w sporcie finansowane przez osobę fizyczną, lub osobę prawną niebędącą państwową ani samorządową osobą prawną.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maturzyści zakończyli rok szkolny. Czekają na nich egzaminy maturalne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Stypendium socjalne dla studentów i nowe kryteria. Teraz więcej osób może otrzymać wsparcie materialne. Podwyższono próg dochodowy. O ile? - Strefa Edukacji

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny