MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Studenci Wydziału Architektury stworzyli projekty zagospodarowania terenu zieleni w Białostockim Parku Naukowo – Technologicznym (zdjęcia)

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
I nagroda Surdykowska, Trusiewicz
Natalia Surdykowska i Jakub Trusiewicz zdobyli pierwszą nagrodę w konkursie na "Projekt zagospodarowania terenu zieleni w Białostockim Parku Naukowo - Technologicznym". Otoczenie parku zmieni się nie do poznania.

Przedmiotem konkursu był projekt zagospodarowania terenu zieleni w Białostockim Parku Naukowo – Technologicznym. Teren ten znajduje się pomiędzy głównymi budynkami BPN-T. Obecne zagospodarowanie tego terenu nie spełnia oczekiwań użytkowników, stąd potrzeba zaprojektowania nowej koncepcji w formule terenu rekreacyjno-wypoczynkowego.

- Zgodnie z decyzją środowiskową okazało się, że musimy wyciąć część zieleni, która stoi na przeszkodzie skutecznej ewakuacji, tarasuje drogi pożarowe - wyjaśniała zamysł organizacji konkursu Anna Daszuta-Zalewska, dyrektor Białostockiego parku Naukowo-Technologicznego. - Skoro od kilku lat mamy doskonała współprace z Politechniką Białostocką, pomyśleliśmy, żeby zaprosić kreatywnych studentów do współpracy przy opracowaniu koncepcji zagospodarowania tego terenu.

Najlepsi okazali się Natalia Surdykowska i Jakub Trusiewicz studiujący na V semestrze Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej. Byli jednym z 22 zespołów, jakie przystąpiły do zamkniętego konkursu.

- Prace oceniam bardzo wysoko - powiedział Tadeusz Truskolaski, prezydent miasta Białegostoku. - Widać, że młodzi ludzie mają talent i że są dobrze uczeni.

Zwycięzcy zostali nagrodzeni przez Białostocki Park Naukowo-Technologiczny kwotą 1000 zł.

- W naszym projekcie zachowaliśmy jak najwięcej elementów zastanych, tak by przyszła inwestycja pochłonęła jak najmniej nakładów - wyjaśniał Jakub Trusiewicz. - Środkową część podzieliliśmy na trzy obszary: na górnym umieściliśmy krzewy kwietne, drugi obszar to miejsce pracy pod chmurką zasłonięte drzewami, by stworzyć jak najbardziej prywatne warunki, najniżej zaplanowaliśmy łąkę kwietną. Chcemy, żeby było sporo nasadzeń, co poprawi warunki pochłaniania wody.

Jury, w którym zasiadali przedstawiciele Parku, Urzędu Miejskiego w Białymstoku i Wydziału Architektury PB, przy ocenie prac kierowali się m.in. funkcjonalnością zaproponowanego rozwiązania, wykonalnością projektowanej koncepcji, stopniem ingerencji w istniejącą infrastrukturę i planowanym kosztem ewentualnej realizacji.

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Trwa okres lęgowy bocianów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny