Coraz częściej nie tylko w kuchni przygotowując posiłki dla naszych najbliższych, ale i podczas sprzątania szukamy rzeczy mało szkodliwych i nieobojętnych dla naszego zdrowia. Wbrew pozorom są one tanie i łatwo dostępne, a wdychanie oparów z nich nie będzie powodowało podrażnień i zawrotów głowy.

Różnorodność środków do czyszczenia na sklepowych półkach może przyprawić o zawrót głowy. Inne do czyszczenia kafelków, inne do umywalek czy osadu z mydła. Większość z nas pamięta czasy, gdy niezastąpiony popularny płyn do mycia naczyń sprawdzał się do mycia okien czy usuwania kurzu. Pachniał miętą i nie działał drażniąco. Dziś etykietki popularnych środków krzyczą ostrzegawczo: podrażnia skórę, podrażnia oczy, podrażnia drogi oddechowe, może wywołać zawroty głowy i często ciężko stwierdzić, co jeszcze - w końcu większość środków pojawia się na bieżąco i ich wpływ na zdrowie nie jest jeszcze klinicznie sprawdzony.

Podstawy sprzątania bez chemii

Dlatego zaczynamy się zastanawiać czy rzeczywiście ich zastosowanie jest konieczne? Sprzątamy każdego dnia - wycieramy kurze, myjemy zlew, czyścimy wanny i okna. Nawet jeśli nie wszystko to naraz, to do pojedynczej czynności mamy odpowiedni środek. Z szafek wypadają nam kolorowe butelki, a każda chociaż obiecuje piękne i lśniące powierzchnie, to jednocześnie nie pozostaje wpływu na nasze zdrowie.

I nie tylko nasze, ale wszystkich domowników, zwłaszcza maluchów, których drogi oddechowe są szczególnie narażone na substancje drażniące. Oczywiście są takie płyny, których nie zrobimy sami: między innymi te do pielęgnacji parkietu czy wyjątkowo delikatnych powierzchni, które moglibyśmy zniszczyć traktując je kwasem. Mimo to warto szukać alternatyw dla niektórych środków i stosować drażniących środków jak najmniej. Co pomoże nam sprawić, że będą nie tylko czyścić, ale też pięknie pachnieć? Wystarczy dodać olejki eteryczne.

NATURALNE ŚRODKI CZYSZCZĄCE - JAK JE ZROBIĆ? Proste przepisy

Sprawdźcie w naszej galerii przepisy na naturalne środki czyszczące.

POLECAMY NA STRONIE KOBIET: