Kobiety chore na nowotwory, przechodzące chemioterapię, biorą udział w warsztatach makijażu. Uczą się, jak ukryć niedoskonałości, które wywołała u nich ciężka choroba.

W jednej z sal oddziału chirurgii onkologicznej i rekonstrukcyjnej z samodzielnym pododdziałem chemioterapii szpitala MSW w Łodzi rozstawiono stoliki. Leżą na nich kosmetyki, stoją lustra. Wizażystki udzielają porad, pokazują, jak odpowiednio używać konturówki, różu, tuszu do rzęs. Jak właściwie nałożyć cienie. Pani Ewa, która od pięciu lat choruje na nowotwór, tłumaczy, że na co dzień się nie maluje. Czasem tylko pomaluje powieki cieniem, nałoży pomadkę. Postanowiła jednak wziąć udział w warsztatach.

- To taka chwila oddechu, oderwania się od problemów, a przede wszystkim mogę na jakiś czas zapomnieć o chorobie, nauczyć się czegoś dla siebie - wyjaśnia.

Sama przechodzi już kolejną chemię. Zapewnia, że będzie dalej walczyć, dla swojej córeczki. Przy stoliku obok wizażystka instruuje pacjentkę, która jest podłączona do pompy podającej środki do chemioterapii.

- Jaka będę teraz piękna - uśmiecha się kobieta, spoglądając w lustro.

Warsztaty makijażu dla pacjentek z chorobą nowotworową organizuje łódzka fundacja „Kocham Życie”. Wizażystki za pomocą kilku make-upowych sztuczek pokazywały paniom, jak ukryć mankamenty powstałe po często długim procesie leczenia. Tak, by mimo choroby nie przestawały być kobietami.

Zofia Włodarczyk, jedna z założycielek fundacji „Kocham Życie”, sama dwadzieścia lat temu miała epizod nowotworowy. Wie, jak ważna jest taka akcja dla chorych kobiet.

- Cieszę się, że możemy dać im chwilę radości - dodaje. - Makijaż może jest drobną rzeczą. Potrafi jednak niwelować zewnętrzne skutki choroby. Potem panie patrzą w lustro i widzą, że mimo choroby dalej pozostały kobietami. Na pewno poprawia to ich samopoczucie.

Fundacja „Kocham Życie” prowadzi takie akcje na oddziałach onkologicznych innych łódzkich szpitali. Na przykład 10 listopada warsztaty „Bądź piękna w chorobie” odbędą się w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki, na oddziale chirurgii onkologicznej i chorób piersi.

Łódzka Fundacja „Kocham Życie” stawia sobie głównie zadania profilaktyczne. Podejmuje działania, które mogą sprawić, że uchronią kogoś przed chorobą nowotworową.

- Organizujemy spotkania w wielu szkołach - opowiada Zofia Włodarczyk. - Spotykamy się z młodzieżą, na naszych spotkaniach są też chłopcy. Zaskakują nas swoim dojrzałym podejściem do tego ważnego problemu.

Chemia i makijaż

Łódzka Fundacja „Kocham Życie”, która organizuje warsztaty makijażu dla pacjentek z chorobą nowotworową, została założona w 2011 roku przez Marzennę Lewandowską i Grażynę Słowińską.
Obie panie zachorowały na raka piersi. Choroba zbliżyła je do siebie, zaprzyjaźniły się. Potem twierdziły, że nowotwór zmienił ich życie... na lepsze.
Tylko przez pierwszych pięć lat działania fundacji tysiące młodych i dorosłych osób nauczyły się samobadania piersi na fantomach, dowiedziały się o profilaktyce raka szyjki macicy, o tym, jak wielkie znaczenie ma wczesne wykrycie chorób nowotworowych i podjęcie leczenia. Kobiety ćwiczyły ciało i umysł na zajęciach „Baba Joga kontra rak” czy biorąc udział w warsztatach „Bądź piękna”.

ZMIANA CZASU NA ZIMOWY 2017. ZMIANA CZASU Z LETNIEGO NA ZIMOWY. KIEDY ZMIANA CZASU

ORIONIDY - październik 2017. DESZCZ METEORÓW. Gdzie oglądać ORIONIDY 2017?

KSW 40 KARTA WALK. PUDZIAN W KSW 40. KSW DUBLIN. KSW 40 DUBLIN 22.10.2017

LE PAPILLON NOIR KATOWICE KUCHENNE REWOLUCJE KATOWICE MAGDA GESSLER W LE PAPILLON NOIR W KATOWICACH

DIAGNOZA STRESZCZENIE. DIAGNOZA ODC. 8 STRESZCZENIE. DIAGNOZA STRESZCZENIE ODCINKÓW