22 grudnia linie lotnicze Emirates wprowadziły zakaz lotu do Dubaju dla wszystkich obywatelek Tunezji poniżej 30 roku życia, tłumacząc się mało konkretnymi "względami bezpieczeństwa". W odpowiedzi na to, Tunezja zawiesiła wszystkie połączenia lotnicze Emiratów do Tunisu.

Rząd Zjednoczonych Emiratów Arabskich tłumaczył, że otrzymał informacje o planowanych atakach terrorystycznych, które miałyby być przeprowadzone przez Tunezyjki bądź kobiety posiadające tunezyjski paszport, dlatego odmówił wstępu na pokłady samolotów swoich linii młodym kobietom pochodzącym z tego kraju.

Emiraty: Żadnych kobiet – Tunezja: Żadnych lotów

Tunezja uznała to wydarzenie za oburzający przejaw dyskryminacji kobiet i zażądała publicznych przeprosin ze strony Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Tunezyjskie Ministerstwo Transportu oświadczyło na swojej stronie na Facebooku, że loty Emirates Airlines do i z Tunisu będą zawieszone tak długo, aż linie ZEA znajdą odpowiednie rozwiązanie zgodne z międzynarodowymi przepisami i traktatami.

#Nowomennofly

Oburzenie zaistniałą sytuacją widać wśród użytkowników mediów społecznościowych, którzy także uważają zakaz wprowadzony przez Zjednoczone Emiraty Arabskie za seksistowski. Przy wpisach w społecznościowych portalach pojawiły się dyskusje ostro krytykujące Emiraty, oznaczone tagiem #Nowomennofly.


Zobacz także:

Pilotki, lotniczki, inżynierki... Spotkanie kobiet sukcesu w Instytucie Lotnictwa

Źródło: TVN