Wystawa "Dior i ikony paryskiej mody" zostanie otwarta w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi 26 kwietnia. Na ekspozycji kreacje ze swojej kolekcji zaprezentuje Adam Leja.

Wystawą „Dior i ikony paryskiej mody" Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi przypomni dokonania Christiana Diora, a także powojennych paryskich mistrzów haute couture dzięki uprzejmości polskiego kolekcjonera i eksperta, mieszkającego w Warszawie historyka sztuki Adama Lei, właściciela ponad pięciu tysięcy obiektów z historii mody.

Wystawa ma składać się z dwóch części. Pierwsza poświęcona będzie wyłącznie kreacjom spod znaku domu mody Dior.

Zostaną zaprezentowane oryginalne stroje, ale także uzupełniające je akcesoria - kapelusze, buty, jak również biżuteria. Będzie to podróż przez całą historię tego domu mody, ukazująca, jak Dior interpretował w swoich strojach tendencje pojawiające się w stale zmieniającej się rzeczywistości kolejnych dziesięcioleci.

Ekspozycja będzie uzupełniona filmami i zdjęciami z pokazów oraz z pracowni mistrza, jak również archiwalnymi wydawnictwami poświęconymi tej niezwykłej marce.

Zobacz galerię

Na drugą część złożą się najważniejsze powojenne tendencje światowego krawiectwa w interpretacji czołowych paryskich projektantów. Pokazane zostaną kreacje haute couture największych domów mody Paryża takich jak: Jacques Heim, Nina Ricci, Jacques Griffe, Lola Prusac, Pierre Balmain, Jeanne Lanvin, Roger Vivier, Douillet Doucet, Jean Patou, Coco Chanel, Elsa Schiaparelli, Hubert de Givenchy, Pierre Cardin, André Courrèges, Paco Rabanne, Yves Saint Laurent, Thierry Mugler, Jean Louis Scherrer, Ted Lapidus, Loris Azzaro, Philippe Venet, Olivier Guillemin, Franck Sorbier, Christophe Josse i wielu innych.

Adam Leja ma w swojej kolekcji ponad pięć tysięcy obiektów z historii mody. Wiele z nich kupuje w Paryżu podczas pokazów haute couture. To jedna z najbardziej znaczących kolekcji mody w Europie.

Christian Dior należał do najwybitniejszych projektantów mody i kostiumografów. W realiach powojennego Paryża i kryzysu zamanifestował powrót do sensualnej kobiecości, wykreował nowy wzór idealnej figury z wąską talią oraz podkreślonymi biustem i biodrami. Zaproponował stroje mocno podkreślające sylwetkę, pełne powabu, z dużej ilości szykownych i drogich materiałów.

Podczas pierwszego pokazu Diora Carmel Snow, ówczesna redaktorka naczelna Harper's Bazaar, wypowiedziała entuzjastyczne słowa: "It's quite a revolution, dear Christian! Your dresses have such a new look!" New Look stało się hasłem nowej epoki. Wyjątkowy nastrój kobiecości był doceniony przez gwiazdy filmowe, arystokrację, ale i całe rzesze mieszkanek Europy i Stanów Zjednoczonych.

Dior założył również jeden z największych domów mody, który prowadził jedynie 10 lat, do śmierci w 1957 roku (obecnie należy on do Bernarda Arnaulta). W ubiegłym roku dom mody Dior obchodził 70. rocznicę założenia, a właściwie inauguracji działalności, która miała miejsce 12 lutego 1947 roku.

Wystawa będzie prezentowana w budynku D na III piętrze Muzeum do 26 sierpnia.

Zobacz: Dom mody Dior prezentuje w Paryżu kolekcję prêt-à-porter