Według najnowszych badań Instytutu Matki i Dziecka znaczna część Polek już po kilku dniach od porodu karmi niemowlę sztucznym mlekiem. Problemy z laktacją dotykają niemal każdą mamę w Polsce.

Instytutu Matki i Dziecka opublikował dane dotyczące karmienia piersią i pracy położnych w Polsce. Z badań wynika, że 54% polskich mam karmi piersią przynajmniej do 6. miesiąca życia dziecka, a jedynie 6% – wyłącznie piersią.

Z kolei z badań przeprowadzonych przez prof. Barbarę Królak - Olejnik oraz dr inż. Danutę Gajewską we współpracy z Fundacją NUTRICIA wynika, że 25% mam nie karmi swoich dzieci wyłącznie piersią. Ankieta wykazała, że wiele Polek kończy karmić piersią swoje dziecko w pierwszym miesiącu życia malucha.

Z raportu Centrum Nauk o Laktacji wynika, że Polki chętnie skorzystałyby z porad położnych i ekspertek laktacyjnych. Od 2012 roku istnieją szczegółowe zapisy dające prawo mamo do skorzystania z porad laktacyjnych. Najlepiej, gdy otrzymuje je jeszcze w szpitalu. Położna może także wskazać, jaką dietę przyjmować powinna mama i kiedy można rozszerzyć produkty podawane dziecku.

- Mama ma prawo do domowych wizyt położnej środowiskowej, która wtedy bada dziecko i sprawdza, czy mama dobrze czuje się po porodzie, ale także ocenia,jak kobieta radzi sobie z karmieniem piersią. Może sprawdzić również sposób przystawienia dziecka do piersi czy pozycję karmienia - informuje Martyna Kuczyńska z biura prasowego Programu „1000 pierwszych dni dla zdrowia".

Aby skorzystać z pomocy położnej, należy zapisać dziecko do przychodni rejonowej. W wielu miastach istnieją także przychodnie laktacyjne.

aneta.niegoda@polskapress.pl

Przyszłe mamy pytają o karmienie piersią. Eksperci: karmienie piersią to korzyści dla mamy i dziecka

Wideo: Agencja TVN