Przed świętami wiele spraw załatwiamy w pośpiechu i na ostatnią chwilę, a na zakupy często udajemy się w towarzystwie dzieci. Jak zadbać o ich bezpieczeństwo? Przedstawiamy 3 proste zasady, dzięki którym dzieci będą wiedziały, jak reagować gdy stracą rodziców z oczu np. w zatłoczonej galerii handlowej.

Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w hipermarkecie?

Znacie to uczucie? Nagłe uderzenie gorąca, panika, nerwowe rozglądanie się dookoła... Bo minutę temu trzymaliście dziecko za rękę w zatłoczonym sklepie, ale akurat przechodziliście koło stoiska z LEGO/misiami/lalkami, i ono chciało na chwilę się zatrzymać i pooglądać zabawki. Chwilę później dziecka już nie ma w tym miejscu, i, co gorsza - przez tłum ludzi nie widać, gdzie mały człowiek się oddalił.

Pół biedy, gdy malucha szybko zlokalizujemy, gorzej gdy mimo nerwowych poszukiwań za żadne skarby nie można go znaleźć. Do głowy od razu przychodzą najbardziej czarne scenariusze, na czele z porwaniem...

Takie nieprzyjemne sytuacje często zdarzają się przed świętami. To intensywny okres, w którym wiele spraw załatwia się w pośpiechu i na ostatnią chwilę. Także na zakupy często udajemy się w towarzystwie dzieci.

Jak zadbać o ich bezpieczeństwo? Warto przekazać dzieciom kilka prostych zasad, dzięki którym będą wiedziały, jak reagować w sytuacjach, gdy stracą rodziców z oczu np. w zatłoczonej galerii handlowej.

3 WAŻNE ZASADY, KTÓRE WARTO WPOIĆ DZIECIOM:

ZASADA NR 1 – Imię, nazwisko i numer telefonu
Bardzo ważne jest, aby już od najmłodszych lat dziecko znało swoje imię i nazwisko, imiona swoich rodziców, adres zamieszkania i numer telefonu do opiekuna oraz wiedziało komu takie dane może przekazywać. Niestety zdarza się, że nawet dzieci które znają swoje dane kontaktowe, w stresujących sytuacjach mogą je zapomnieć. Dlatego, warto też zapisać najważniejsze dane kontaktowe na metce wewnątrz kurtki lub po prostu włożyć dziecku do kieszeni karteczkę z niezbędnymi danymi.
Zobacz galerię
ZASADA NR 2 – Ja widzę ciebie, ty widzisz mnie
Dziecko musi wiedzieć, że nie powinno się oddalać od swojego opiekuna i musi pozostać w jego polu widzenia. Ważne jest wyjaśnienie dziecku, że jeśli jednak się zgubi i nie będzie mogło odnaleźć osoby dorosłej, powinno przede wszystkim zachować spokój, rozejrzeć się, czy nie ma jej gdzieś w pobliżu, ale nie oddalać się z miejsca, w którym ostatni raz ją widziało lub udać się do umówionego wcześniej punktu.

ZASADA NR 3 – Zwróć się o pomoc
Wchodząc z dzieckiem do dużego sklepu, przepełnionego ludźmi, warto zwrócić jego uwagę na punkty orientacyjne, charakterystyczne miejsca, łatwe do zlokalizowania przez dziecko – na przykład takie jak punkt informacyjny. Należy także tłumaczyć dziecku, że jeśli straci z oczu opiekunów, powinno zwrócić się o pomoc do właściwej osoby, pracownika sklepu lub osoby z obsługi, np. ochroniarza lub kasjera. Taka osoba ma możliwość nadania przez głośniki informacji o miejscu przebywania dziecka, do którego rodzic lub opiekun z łatwością może się dostać. Warto także przekazać dziecku zasadę ograniczonego zaufania i uczulić, aby nie podawało swoich danych osobie przypadkowej. Dziecko powinno wiedzieć, że w sytuacji kiedy podchodzi do niego nieznajoma osoba i chce je gdzieś zabrać, powinno zaprotestować, głośno krzyczeć i wołać o pomoc.

Opaski dostępne w Punkcie Informacyjnym przy Placu Śląskim są kolorowe i estetyczne, dzięki czemu dzieci traktują je jak ozdobę, a przy tym są funkcjonalne. Z takiego rozwiązania korzysta wielu klientów

ZOBACZ TAKŻE:
TOP 40 prezentów pod choinkę ze Śląska: Dla hanysów, goroli i inkszych ludków GALERIA PREZENTÓW Z CENAMI

Niektóre centra handlowe ułatwiają w tej sprawie życie rodzicom. Np. w Silesia City Center w Katowicach w punkcie informacyjnym (znajduje się na placu Śląskim przy Empiku) można pobrać dla dziecka specjalną opaskę (niebieską z samolotami dla chłopca i różową z kotkami dla dziewczynki), na których można wpisać numer telefonu opiekuna.
- Dbając o komfort i wygodę podczas zakupów – zarówno najmłodszych, jak i ich opiekunów, Silesia City Center rozdaje specjalne opaski dla maluchów - mówi dyrektor SCC Iwona Mroczek. - Można na nich wpisać numer telefonu, ułatwiając tym samym kontakt z opiekunem dziecka, gdyby zgubiło się ono na terenie Centrum. Opaski dostępne w Punkcie Informacyjnym przy Placu Śląskim są kolorowe i estetyczne, dzięki czemu dzieci traktują je jak ozdobę, a przy tym są funkcjonalne. Z takiego rozwiązania korzysta wielu klientów - zwłaszcza w okresie przedświątecznym są one idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy wybierają się na zakupy ze swoimi pociechami - dodaje pani dyrektor.

Chwila nieuwagi podczas świątecznych zakupów, wystarczy aby dziecko zniknęło z pola widzenia osoby dorosłej. Dlatego warto zastosować się do tych kilku prostych zasad, aby uniknąć stresujących sytuacji. Należy także edukować dzieci na temat potencjalnych zagrożeń, nie tylko w galerii, ale w różnych sytuacjach życiowych, pamiętając jednak by go nie przestraszyć.

Rodzice mogą korzystać na przykład z porad na stronach różnych organizacji, czy specjalnych materiałów opracowanych w ramach programów edukacyjnych poświęconych bezpieczeństwu dzieci, takich jak np. Akademia Bezpiecznego Puchatka.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Trudne śląskie słowa i dziwne tradycje bożonarodzeniowe SPRAWDŹ, CZY ZNASZ

Życzenia na Boże Narodzenie TRADYCYJNE, RELIGIJNE SMS IDEALNE NA ŚWIĘTA

Czy dostałbyś się do pracy w policji? PRAWDZIWE PYTANIA TESTU MULTISELECT

Która choinka w naszych miastach jest najpiękniejsza GŁOSUJ!

Magazyn informacyjny tyDZień