Poznań miastem kobiet. 4 tysiące pań z całej Polski spotka się podczas IX Kongresu Kobiet.

„Czarny protest był, ale parasolek nie składamy” - mówią organizatorki IX Kongresu Kobiet. W tym roku, po raz pierwszy wydarzenie odbędzie się poza Warszawą. Przyjazd do Poznania zapowiedziały m.in. żony byłych prezydentów.

Poznań miastem kobiet
- 9 i 10 września Poznań stanie się miastem kobiet - zapowiada prezydent Jacek Jaśkowiak zapraszając na wydarzenie.

Kongres Kobiet jest organizowany po raz dziewiąty. Dlaczego tym razem w stolicy Wielkopolski? Jak można usłyszeć w kuluarach, nie bez znaczenia jest osoba prezydenta, który otwarcie krytykuje poczynania partii rządzącej, także te, wobec kobiet.

Na postawę rządzących zwraca uwagę hasło tegorocznego Kongresu, które brzmi „Alert dla praw kobiet”.

- Prawa dane kobietom na mocy konstytucji zaczęły być podważane - tłumaczy Violetta Ratajczak, pełnomocniczka kongresu w Poznaniu. - Chodzi głównie o prawa reprodukcyjne. Nie będzie to jednak jedyny poruszany przez nas temat. Chcemy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, by kobiety inwestowały w swój rozwój, uczyły się jak być skutecznymi.

Kongres powstał w 2009 roku z inicjatywy Magdaleny Środy i Henryki Bochniarz. Pierwszy odbył się w Sali Kongresowej w Warszawie. Tegoroczny będzie gościł na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Inicjatywa jako cele wpisane ma działanie na rzecz równego traktowania kobiet i mężczyzn, działania na rzecz zwiększania aktywności kobiet w życiu publicznym, pomoc w zdobywaniu wiedzy i poprawę sytuacji kobiet.

Zobacz też: Kongres kobiet w Ustce

W weekend 9 i 10 września odbędzie się seria paneli dyskusyjnych skupionych wokół 19 głównych tematów kongresu. Te tematy to m.in. aktywność seniorów i seniorek, przemoc wobec kobiet, kwestie związane z macierzyństwem, aktywność nastolatek, ekologia i prawa zwierząt, zaangażowanie polityczne, zdrowie. Dyskusjom będzie towarzyszyć seria warsztatów. Łącznie przez dwa dni odbędą się bezpłatne warsztaty dla 800 osób.