Brytyjska para książęca William i Kate poniedziałek spędzą w Warszawie, a we wtorek przyjadą do Gdańska. Ich wizyta jest ważna dla utrzymania dobrych relacji pomiędzy Polską i Wielką Brytanią. Nasze państwa łączy wspólna historia i współczesność.

Brytyjska para książęca będzie spacerować Krakowskim Przedmieściem od około godziny 15.00. Kate i William przylecieli do Polski z dziećmi: czteroletnim Georgem i dwuletnią Charlotte.

Brytyjska para książęca wylądowała na warszawskim Okęciu w poniedziałek w samo południe. Stamtąd udała się do Pałacu Prezydenckiego na Krakowskim Przedmieściu. Tam czekali na nich prezydent Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda. Po oficjalnym spotkaniu i obiedzie, około godz. 15.00, zaplanowany jest, wspomniany już wyżej, spacer po Krakowskim Przedmieściu.

Źródło:

Źródło:

Kolejnym punktem wizyty jest Muzeum Powstania Warszawskiego, które wcześniej odwiedzili już m.in. David Cameron, Dalajlama czy gen. Ben Hodges. W muzeum odbędzie się spotkanie z kombatantami walk o wolność stolicy.

Następnie William i Kate przyjadą do wieżowca "Warsaw Spire", gdzie będą rozmawiać z młodymi przedsiębiorcami o otwieranych przez nich tzw. startupach. Później rozpocznie się polsko-brytyjska konferencja „Warsaw-London Bridge”.

Wieczorem spotkania przeniosą się do Łazienek Królewskich. W Starej Oranżerii zaplanowane jest przyjęcie dla 600 osób na cześć królowej Elżbiety II w obecności pary książęcej. Jako goście honorowi została zaproszona polska para prezydencka. Właśnie tam książę William wygłosi jedyne przemówienie podczas wizyty w naszym kraju. Po przyjęciu William i Kate wraz ze swoimi małymi dziećmi udadzą się do Belwederu, gdzie spędzą noc.

We wtorek Kate i William przyjadą do Gdańska

Zanim jednak Kate i William spotkają się z gdańszczanami, pojawią się w niemieckim obozie koncentracyjnym Stutthof w Sztutowie, gdzie oddadzą hołd ofiarom nazizmu.

Trzy tysiące brytyjskich i trzy tysiące gdańskich chorągiewek zostało przygotowanych na powitanie w Gdańsku księcia i księżnej Cambridge. Będą rozdawane mieszkańcom i turystom na Długim Targu, gdzie książęca para pojawi się we wtorek około godziny 15.

Czytaj więcej: Kate i William w Polsce: Książęca para odwiedzi Gdańsk i Muzeum Stutthof [PROGRAM, UTRUDNIENIA]

Czy gdańszczanie przyjdą zobaczyć Kate i Williama? [SONDA]