Rejestracja firmy w urzędzie miasta, uzyskanie numeru REGON i NIP, wybór formy opodatkowania – to tylko niektóre formalności, jakie trzeba załatwić, rozpoczynając działalność gospodarczą.

Rozpoczynając działalność gospodarczą, trzeba się liczyć z tym, że musimy odwiedzić niektóre urzędy. Aby zaoszczędzić czas, należy dowiedzieć się, jakie dokumenty są nam potrzebne i w jakiej kolejności załatwiać poszczególne sprawy.

Od 31 marca 2009 roku w całej Polsce została wprowadzona możliwość zarejestrowania działalności gospodarczej w tzw. jednym okienku. Oznacza to, że każdy, kto ma ochotę założyć własną firmę, składa jeden wniosek w urzędzie miasta lub gminy w miejscowości, w której mieszka.

– Osoba, która zamierza rozpocząć działalność gospodarczą i mieszka w Białymstoku, powinna przyjść do Urzędu Miejskiego w Białymstoku i złożyć wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej EDG 1 – mówi Beata Kołakowska z Urzędu Miejskiego w Białymstoku.

Na druku zgłaszającym firmę do Ewidencji Działalności Gospodarczej podajemy swoje dane oraz dane swojej przyszłej firmy, które są przesyłane do urzędu statystycznego, urzędu skarbowego oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Po złożeniu wniosku EDG-1 nie musimy odwiedzać urzędu statystycznego, w celu nadania naszej firmie numeru REGON.

Zobacz: Założenie własnej firmy wymaga kilku formalności

– Urząd statystyczny na podstawie dokumentów przekazanych przez urząd miasta dokona wpisu do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej i dostarczy przedsiębiorcy zaświadczenie o nadaniu numeru REGON – wyjaśnia Beata Kołakowska.

Niezależnie od przesłanych przez urząd miasta dokumentów przedsiębiorca musi złożyć wizytę w urzędzie skarbowym i Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

– Wizyta w urzędzie skarbowym ma na celu załatwienie dwóch spraw – mówi Małgorzata Sokół-Kreczko, naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku. – Po pierwsze przedsiębiorca musi podjąć decyzję dotyczącą tego, czy chce płacić podatek VAT. Po drugie – musi wskazać formę opodatkowania dochodu z działalności gospodarczej.

Do urzędu skarbowego przychodzimy, kiedy nasza firma jest już zarejestrowana, ale nie uzyskała jeszcze pierwszego przychodu.

Aby załatwić wszystkie formalności, musimy mieć ze sobą numer REGON, ewentualnie możemy przesłać go pocztą – informuje Małgorzata Sokół-Kreczko. – Przedsiębiorca wszystko załatwi w jednym pokoju, do którego już wcześniej trafiają dokumenty z urzędu miejskiego. Mając podstawowe dane o podatniku, od ręki załatwiamy należące do nas formalności.

Jedno okienko nie zwalnia nas także z wizyty w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Musimy tam zgłosić siebie i naszych pracowników do ubezpieczenia, które będziemy opłacać.

– Przedsiębiorca powinien pojawić się u nas w ciągu siedmiu dni od daty rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej – wyjaśnia Anna Krysiewicz, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Białymstoku. – Zgłoszenia do ubezpieczeń dokonuje się na druku ZUS ZUA, natomiast zgłoszenie siebie jako płatnika składek należy złożyć na druku ZUS ZFA.

Rozpoczynając działalność gospodarczą musimy także założyć rachunek bankowy naszej firmy. Udając się do banku, powinniśmy zabrać ze sobą zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, zaświadczenie o REGON firmy i NIP.

Jeśli zamierzamy zatrudniać pracowników, w ciągu 30 dni od daty rozpoczęcia działalności musimy powiadomić o tym pisemnie Państwową Inspekcję Pracy.