Przeliczone zostały dochody na jednego mieszkańca za 2016 rok. Tak powstał ranking samorządów. Podlaskie zajęło 9. miejsce

Ponad 209 zł na jednego mieszkańca. Taki dochód osiągnęło w ubiegłym roku województwo podlaskie. Zajęło dziewiąte miejsce w rankingu, który przygotowało wydawnictwo Wspólnota. Co roku przygląda się ono finansom samorządów: od wojewódzkich po gminy wiejskie. Dochody budżetowe m.in. z podatków zostały przeliczone na jednego mieszkańca. Właśnie ukazało się najnowsze zestawienie.

Sprawdź:Korki w Białymstoku. Jesteśmy na 10. miejscu w Polsce

Województwo podlaskie utrzymało swoją pozycję sprzed roku. Choć wyprzedzają nas inne województwa Polski Wschodniej jak podkarpackie (234 zł na mieszkańca), czy lubelskie (215 zł) zdaniem Zbigniewa Sulewskiego z Centrum A. Smitha, nie powinniśmy narzekać. - Dziewiąte miejsce to dobra lokata. Jakbyśmy wzięli pod uwagę inne czynniki jak np. PKB, czy poziom infrastruktury to wypadlibyśmy o wiele gorzej - uważa Zbigniew Sulewski.

Co ciekawe, bogactwo całego województwa wypada mizernie w porównaniu z dochodami gmin miejskich i wiejskich. Tu kwoty przypadające na jednego mieszkańca liczone są w tysiącach zł. Prym w naszym regionie wiedzie oczywiście Białystok. Ubiegłoroczny dochód na jednego mieszkańca wyniósł ponad 4 tys. zł. - Duże miasta zawsze są ekonomicznie silniejsze niż województwa - przypomina Zbigniew Sulewski.

Czytaj:Perspektywy 2017. Ranking Uczelni Akademickich. Uniwersytet Medyczny w Białymstoku na 22 miejscu

Ale na tle innych wojewódzkich stolic Białystok już tak dobrze nie wypada. Zajmuje 14. miejsce. Liderem jest Warszawa, gdzie dochód wynosi ponad 6,7 tys. zł. Drugie miejsce ma Wrocław (5,2 tys. zł). Zestawienie zamyka Gorzów Wielkopolski, gdzie dochód wyniósł blisko 3,8 tys. zł.

W rankingu miast powiatowych bardzo wysoką, bo 13. lokatę zajęło Wysokie Mazowieckie (dochód na mieszkańca to ok. 3,5 tys. zł). To awans o 11 oczek w porównaniu z ubiegłorocznym rankingiem.

- To nie jest zaskoczenie. Od lat jest to dobrze zarządzane miasto. Być może jest tu także istotna stabilność władzy - podkreśla przedstawiciel Centrum im. A. Smitha.

Kolejne podlaskie miasto powiatowe - Sejny - znalazło się dopiero na 99. miejscu. O 21 oczek dalej uplasował się Augustów. Wśród podlaskich powiatów najbogatsze są: zambrowski (782 zł na mieszkańca), wysokomazowiecki (743 zł), augustowski, grajewski, bielski, siemiatycki. O wiele słabsze wyniki osiągnął powiat białostocki. W rankingu zajął dopiero 256. miejsce. W ubiegłym roku dochód na jednego mieszkańca wyniósł 580 zł. Najbogatszy powiat w Polsce to przysuski (mazowieckie), gdzie dochód wyniósł 1,3 tys. zł.

Tor Wschodzący Białystok zniszczony jeszcze przed oddaniem