W województwie podlaskim coraz więcej osób prowadzi działalność gospodarczą – wynika z danych Izby Skarbowej w Białymstoku. Przez ostatnie 2,5 roku przybyło nam ponad 8,5 tys. prywatnych przedsiębiorców.

Prywatnych przedsiębiorców najszybciej przybywa w Białymstoku i okolicach. Na koniec pierwszego półrocza 2010 r. w obu białostockich urzędach skarbowych było łącznie o 453 przedsiębiorców więcej niż w grudniu 2009 r. Duży wzrost ogólnej liczby osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą odnotowały urzędy skarbowe w Łomży (więcej o 201), Wysokiem Mazowieckiem (więcej o 167) oraz Augustowie (więcej o 116).

- Omawiane dane nie oznaczają, że tylu nowych przedsiębiorców przybyło - zaznacza Radosław Hancewicz, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Białymstoku. - Mogło ich przybyć znacznie więcej, niemniej uwzględniając tych, którzy działalność zakończyli, Izba Skarbowa policzyła bilans otwieranych i zamykanych działalności. W całym województwie więcej firm powstaje niż kończy swoją działalność.

Jak wynika z zaprezentowanych w załączniku danych najmniejszy przyrost liczby osób prowadzących działalność odnotowano w ostatnim półroczu na terenach „obsługiwanych” przez Urząd Skarbowy w Suwałkach (przybyło 13 przedsiębiorców), Urząd Skarbowy w Grajewie (więcej o 22 przedsiębiorców) i Urząd Skarbowy w Hajnówce (więcej o 25 przedsiębiorców).