Przedwczoraj to znane biuro podróży skierowało do sądu wniosek o ogłoszenie upadłości, a wczoraj zawiesiło działalność operacyjną i odwołało wszystkie imprezy. Poza granicami kraju znajdowało się 1064 turystów, w tym kilkunastu z województwa podlaskiego.

Nie możemy dokładnie ocenić, ile osób z województwa podlaskiego przebywa obecnie za granicą – mówi Michał Olbrychowski z zespołu prasowego Polskiego Biura Podróży Orbis. – Zdecydowana większość turystów to mieszkańcy Warszawy i Katowic, z innych miast nie powinno być więcej niż po kilkanaście osób.

Wczoraj do kraju miały wrócić dwie grupy wczasowiczów przebywających w Turcji – w sumie 80 osób. Dziś wracają grupy z Grecji.

– Jest to powrót planowy – mówi Michał Olbrychowski. – Natomiast pozostali turyści będą musieli wrócić wcześniej.

Jak dodaje, przedstawiciele PBP Orbis i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego opracowują plan ściągnięcia tych osób zza granicy. Problemów z powrotem nie powinno być, ponieważ biuro posiada gwarancję turystyczną na kwotę ponad sześciu milionów złotych. W pierwszej kolejności z kwoty tej będą pokrywane koszty powrotu turystów znajdujących się za granicą, a następnie regulowane roszczenia osób, które posiadają wykupione wycieczki. Niestety, jak twierdzą specjaliści z branży, mogą być one poszkodowane, ponieważ koszty, które ponieśli, będą zwracane z kwoty, jaka pozostanie po opłaceniu powrotu do Polski wszystkich turystów, którzy przebywają obecnie za granicą.

Właścicielem Polskiego Biura Podróży Orbis jest Enterprise Investors. I jak poinformował zarząd PBP Orbis, przyczyną złożenia wniosku o upadłość jest decyzja głównego udziałowca o niedofinansowaniu spółki.

Natomiast Grupa Orbis, której logiem upadłe biuro podróży się posługiwało, podjęła decyzję o rozwiązaniu - ze skutkiem natychmiastowym - umowy licencyjnej, zawartej z PBP Orbis, na podstawie której spółka korzystała za znaku Orbis Travel.

Jak mówią niektórzy właściciele białostockich biur podróży, sytuacja dotycząca Orbisu Travel wyglądała na skomplikowaną i byli nią zaskoczeni.

– O godzinie ósmej na stronie internetowej Orbisu pojawił się komunikat o złożeniu wniosku o upadłości firmy, a jeszcze do południa spływały do nas oferty wyjazdów zagranicznych z Orbis Travel – usłyszeliśmy w jednym z białostockich biur turystycznych.

– Wszyscy, którzy wykupili wycieczki organizowane przez Orbis Travel, muszą kontaktować się z ubezpieczycielem firmy i czekać na zwrot kosztów – mówi Magdalena Matys, właścicielka biura podróży Wakacje-Hity w Białymstoku. – Obecnie żaden klient naszego biura nie przebywa na wycieczce organizowanej przez Orbis Travel.

Poinformują

Marszałek województwa mazowieckiego powołał zespół, który udziela informacji związanych z upadłością biura. Jego klienci mogą uzyskać informacje pod numerem telefonu 22 59 79 523; 22 59 79 552; 22 59 79 520. Numer telefonu do ubezpieczyciela firmy (dla klientów, którzy wykupili wycieczki): 22 50 56 508.