Budowa Galerii Jurowieckiej w Białymstoku idzie według harmonogramu – mówi Konstanty Strus, inwestor centrum handlowego, które powstanie na placu Inwalidów.

Jak tłumaczy, na razie roboty nie wyglądają zbyt widowiskowo, ponieważ prowadzone są głównie pod ziemią, gdzie powstaną dwie kondygnacje galerii. Wykonawca zatrudniony przez inwestora pracuje przy ścianach szczelinowych, tzn. wewnętrznych, które mają za zadanie ochronę konstrukcji przed wodami gruntowymi. Te znajdują się tam w związku z przepływającą obok rzeką.

Gdy podziemne ściany powstaną, kolejny wykonawca będzie wypompowywał wodę z wykopu.
Roboty na powierzchni rozpoczną się w październiku, wówczas na plac u zbiegu ulic Jurowieckiej i Sienkiewicza zostaną sprowadzone dźwigi i ciężki sprzęt.
– Prace kubaturowe będzie można zauważyć w listopadzie, na początku grudnia – mówi Strus.

Równocześnie na terenie blisko dawnego odcinka ul.

Fabrycznej (fragment od Piłsudskiego do Jurowieckiej) trwają prace brygady hydraulicznej związane z przebudową kanału deszczowego i magistrali wodnej, których przebieg koliduje z nową inwestycją. Podobne roboty będą też prowadzone w związku z całą infrastrukturą podziemną.

Powstawanie nowej galerii związane jest nie tylko z budową. Jednocześnie trwają rozmowy z najemcami, którzy będą sprzedawać w lokalach Jurowieckiej.
– We wrześniu wybieramy się na targi Shopping Center, które odbędą się w Warszawie – mówi Konstanty Strus. – Wystawimy się tam z naszą ofertą. Poza tym mamy już potwierdzonych wiele lokalizacji.

Budowa Galerii Jurowieckiej ruszyła w lipcu, a zakończyć ma się w przyszłym roku. Będzie ona miała pięć pięter – dwa pod ziemią i trzy na powierzchni. Zmieści się tam m.in.: 140 lokali handlowych, sześć restauracji i kino. Tuż obok ma stanąć hotel.