Nie docierają do mnie informacje o jakichkolwiek problemach. Nie ma żadnych opóźnień. Prace przebiegają zgodnie z planem – zapewnia Dariusz Frączak ze spółki Budner, która jest inwestorem.

Prace przy budowie nowego dworca PKS są intensywne. Wiadomo, że będzie to nowoczesny, dwukondygnacyjny budynek. Wokół ma powstać przeszklona hala.

– Jest już gotowy dach. Jesteśmy w trakcie układania elewacji. Montujemy też aluminium, na którym zostanie osadzone szkło – wymienia Dariusz Frączak.

Jak wielokrotnie pisaliśmy, na 1300 mkw. powierzchni znajdą się cztery kasy, poczekalnia, kawiarenka i kącik prasowy. Na piętrze będą się mieściły biura spółki PKS Nova i pomieszczenia socjalne dla pracowników.

– Wewnętrz wybudowaliśmy już ściany. Trwają prace wykończeniowe. W trakcie montowana są także instalacje wewnętrzne, jak wentylacja, kanalizacja. Do budynku doprowadzono też prąd i wodę – mówi przedstawiciel firmy Budner.
Zobacz galerię
Według planów dworzec ma być gotowy pod koniec października. Dariusz Frączak przypuszcza, że podróżni będą mogli z niego korzystać w listopadzie. – Wcześniej należy przeprowadzić odbiory administracyjne. To ważne. Musimy otrzymać pozwolenie na użytkowanie obiektu. Niezbędne będą opinie straży pożarnej, sanepidu i nadzoru budowlanego – wyjaśnia Frączak.

Wraz z nowym dworcem do użytku zostaną też oddane jeszcze dwa perony. Teraz są one zagrodzone, bo znajdują się za blisko budowanego dworca. Korzystanie z nich mogłoby zagrażać bezpieczeństwu pasażerów.

Ci mogą korzystać z czterech pozostałych peronów. Stamtąd odjeżdżają autobusy. Przypomnijmy, ruch odbywa się tutaj już od 4 sierpnia. Wiaty nad stanowiskami dla autobusów są już gotowe.

Postępują też prace przy budowie galerii handlowej. Tuż obok dworca PKS powstają park handlowy oraz obiekt handlowo-usługowy. Wiadomo, że ulokują się tutaj sklepy odzieżowe, drogeria, klub fitness oraz lokale gastronomiczne. – Mamy już sporo podpisanych umów z najemcami – twierdzi Dariusz Frączak.

Nie chce nam jednak zdradzić szczegółów oraz podać nazw konkretnych firm.

Wcześniej już informowaliśmy, że przy dworcu PKS powstanie hipermarket niemieckiej sieci Kaufland. Jak się dowiedzieliśmy, sam sklep zajmie 2000 mkw. powierzchni sprzedaży. W pozostałych pomieszczeniach znajdą się magazyny, biura, zaplecza socjalno-techniczne. Tuż obok będą też sklepy ze sprzętem RTV i AGD, mięsny, piekarnia i kiosk.

Otwarcie pierwszego w naszym mieście Kauflandu zaplanowano na listopad. Natomiast galeria handlowa ma ruszyć w lutym przyszłego roku.

W pobliżu dworca i galerii handlowych przewidziano ok. 300 miejsc parkingowych.