Białostocka spółka Automatyka pomiary Sterowanie SA rozpoczęła modernizację systemu sterowania i nadzoru w Ciepłowni Zachód, należącej do Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. APS będzie realizowała kontrakt do końca września tego roku.

- Prace muszą być zakończone przed planowanym jesiennym rozruchem kotłów i rozpoczęciem kolejnego sezonu grzewczego –mówi Zbigniew Gołębiewski, rzecznik prasowy MPEC-u.

Zobacz: MPEC Białystok: budowa magistrali ciepłowniczej do stadionu miejskiego

Od elektronicznego systemu sterowania i nadzoru wykonanego w oparciu o oprogramowanie „Experion PKS” firmy HONEYWELL zależy sprawne funkcjonowanie kotłów oraz instalacji odsiarczania spalin w Ciepłowni Zachód w Starosielcach.

Umożliwia on działanie układów automatycznej regulacji, wizualizację parametrów pracy oraz działanie alarmów, blokad i zabezpieczeń. W systemie archiwizowane są ponadto wszystkie istotne parametry pracy ciepłowni. APS zna temat „od podszewki”:

Zobacz: Automatyka na światowym poziomie

- Spółka jest twórcą tego systemu, a nasza współpraca z nią sięga momentu jego uruchomienia – mówi Gołębiewski. - Firma uczestniczyła w rozbudowie „Experiona-a”, wygrywając przetargi na kolejne etapy wdrażania oprogramowania.

Jednak dla APS modernizacja systemu nadal jest prawdziwym wyzwaniem.

Zobacz: Kredyt technologiczny. Jak go ugryźć?

- MPEC bowiem to nie tylko wymagający, ale też nietuzinkowy klient, stosujący zaawansowane technologie. Modernizacja systemu nadzoru ciepłowni wymaga talentu, wiedzy i doświadczenia, ale o to właśnie nam chodzi – mówi prezes APS Bogusław Łącki.

 

APS

oferuje kompleksowe usługi w zakresie automatyki przemysłowej, bez których nowoczesne przedsiębiorstwa nie mogą się obejść. Na podstawie własnych rozwiązań i pomysłów technicznych projektuje urządzenia pomiarowe i sterujące, czuwające nad procesami technologicznymi. Te urządzenia to m.in. systemy zasilania, sterowania i nadzoru, instalacje elektryczne, a także układy pomiarowe czy układy zabezpieczeń elektrycznych. Z takich „wynalazków” korzystają głównie elektrociepłownie, zakłady ciepłownicze, wodociągi, szpitale, oczyszczalnie ścieków, ale także przemysł spożywczy. A są to urządzenia, które wymagają narzędzi programistycznych z najwyższej światowej półki. Atutem APS jest nie tylko to, że z takich korzysta, ale jednocześnie potrafi dostosować je do wymogów przedsiębiorstw, dla których pracuje.