Ponad 12 mln zł zainwestowała białostocka spółka Barter SA w nową bazę magazynową w Ostrowach koło Kutna. Będzie tam sprzedawała węgiel i nawozy sztuczne dla odbiorców hurtowych i detalicznych.

W czerwcu Barter kupił od Krajowej Spółki Cukrowej SA niefunkcjonujący już zakład Cukrowni Ostrowy.

- Inwestycja w głębi kraju ma na celu poszerzenie rynku sprzedaży i rozpropagowanie marki Barter w tamtym regionie – mówi dyrektor oddziału Barter SA Czesław Falkowski. – Poza tym to bardzo dogodna lokalizacja w centrum Polski, umożliwiająca transportu towarów we wszystkich kierunkach.

Zobacz: Barter. Mimo kryzysu firma poprawia wyniki finansowe.

Na terenie zakładu o powierzchni prawie 44 ha powstanie nowoczesny magazyn węgla kamiennego i nawozów sztucznych. Jak dotąd Barter zainwestował w zakup nieruchomości ok. 12 mln zł, ale to nie koniec wydatków. Jeszcze w tym roku spółka przeznaczy kolejne 10 mln zł - na dostosowanie terenu do składowania węgla, zakup maszyn do przeładunków i sortowania, a także transportu węgla i nawozów sztucznych. 

- Takie nakłady są niezbędne, by doprowadzić obiekt do odpowiednich standardów – mówi Czesław Falkowski. – Chodzi o to, by zapewnić klientom jak najlepsze warunki odbioru, a wiec krótki czas oczekiwania na załadunek i możliwość zakupu posortowanego towaru w każdym asortymencie, a więc miału, ekogroszku, groszku, orzecha i kostki.

Zatrudnienie w nowej bazie znajdzie ok. 40 osób.

Białostocka firma Barter S.A.

jest jedną z największych firm w kraju - w ostatnim rankingu Polityki - Lista 500 za 2009r. znalazła się na 195 pozycji - o 25 miejsc wyżej w stosunku do roku ubiegłego. Zajmuje się przede wszystkim importem i dystrybucją produktów energetycznych, takich jak LPG i węgiel kamienny. Spółka dysponuje dwoma terminalami, obsługującymi towarowy ruch graniczny w Sokółce i Małaszewiczach. Baza w Sokółce posiada miesięczną zdolność do przeładunku 30 tys. ton LPG i 100 tys. ton węgla oraz 50 tys. ton nawozów. Własna sieć sprzedaży detalicznej LPG to ponad 100 stacji własnych i patronackich.

W strukturze firmy Barter S.A. działają cztery rozlewnie gazu LPG w: Barczewie, Bydgoszczy, Kutnie i Sokółce. Ponadto spółka posiada kolejowe terminale hurtowej sprzedaży węgla w: Dobrzelinie, Grajewie, Kiełczówce, Małaszewiczach, Ostrowach i w Sokółce. Codziennie obsługuje kilkanaście tysięcy podmiotów gospodarczych w zakresie hurtowej i detalicznej sprzedaży LPG, węgla i nawozów.