Polacy coraz częściej wymieniają waluty w Internecie, szukają alternatywy dla drogich kantorów stacjonarnych czy niekorzystnych kursów wymiany w bankach. To szczególnie opłacalne rozwiązanie dla kredytobiorców, emigrantów, turystów czy małych i średnich przedsiębiorstw którzy nie chcą aby ich środki zostały obciążone wysokimi prowizjami i kosztami za wykonanie transakcji.

Szacuje się, że już około 35% transakcji wymiany walut odbywa się w internecie. W 2016 roku odnotowano w kantorach 20% wzrost zakładania kont walutowych. Różnica między wymianą w bankach, kantorach stacjonarnych a internetowych są to dużo niższe spready walutowe. W bankach spready wynoszą od 4 do 9%, w kantorach stacjonarnych od 1% do 1,5%. W kantorach internetowych ta wartość nie przekracza 1%. W kantorch internetowym wartość spreadu wynosi tylko od 1gr. Do 3gr. W tym przypadku znaczna cześć oszczędności z wymiany waluty pozostaje w kieszeniach klientów – zaznacza Patryk Domoń, członek Zarządu Cashhome.

– Korzystanie z usług kantorów internetowych pozwoli nam zaoszczędzić sporo pieniędzy.

Kursy zakupu i sprzedaży walut w takich witrynach są atrakcyjniejsze od tych, które oferują aktualnie banki czy kantory stacjonarne. Proces wymiany walut odbywa się całkowicie bezgotówkowo, w formie przelewów bankowych. Od teraz nie jesteśmy już zmuszeni do odwiedzania stacjonarnego kantoru z portfelem wypchanym pieniędzmi. Dzięki temu rozwiązaniu możemy zaoszczędzić czas, a co najważniejsze czuć się spokojnie w trakcie wymiany pieniędzy – mówi Sławomir Kowal, Prezes Zarządu Amronet.pl.

Kantory internetowe w Polsce miały niezwykle sprzyjające okoliczności rynkowe do dynamicznego rozwoju i to nawet pomimo ciążącego im długu legislacyjnego, tzn. skonkretyzowanych przepisów prawa, które raz na zawsze rozwiewałyby szereg wątpliwości związanych z ich działalnością. Biorąc pod uwagę dostępne w literaturze definicje sektora Fintech, działające w Polsce kantory internetowe spełniają kryteria obszarowe do uznania ich za jedną z gałęzi tego dynamicznie rozwijającego się sektora (dlatego nie przez przypadek w organizowanych przez Fintek.pl Fintech Brunchach obecni są przedstawiciele tej branży).