Tu zawsze jest największy w regionie wybór iglaków, krzewów liściastych, bylin, kwiatów. Można kupić niemal wszystko – zarówno to, co już jest na topie, jak i nowości, które zaczną być modne za kilka sezonów. Dlatego tak chętnie co roku przyjeżdżamy do Szepietowa.

Dzisiaj o godz. 9 w Szepietowie rozpoczynają się Wiosenne Targi Ogrodnicze i Targi Pszczelarskie. Będą trwały przez dwa dni – sobotę i niedzielę. Szepietowskie targi są bardzo popularne – odwiedza je nawet do 20 tys. osób.

Dlaczego tak chętnie przyjeżdżamy na tę imprezę? Bo na targach organizowanych przez Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, znajdziemy największy w regionie wybór roślin. Tu w jednym miejscu można kupić wszystko: sadzonki kwiaty, byliny, rośliny na skalniaki, krzewy iglaste i liściaste, drzewka owocowe.

Tak też będzie i w tym roku. Do Szepietowa przyjadą wystawcy nie tylko z województwa podlaskiego, ale z całego kraju. Większość z nich ma już swoich stałych klientów, którzy co roku przychodzą kupić coś nowego. Podczas ubiegłorocznych Wiosennych Targów Ogrodniczych, podobnie zresztą jak w latach poprzednich, najchętniej kupowaliśmy tuje szmaragd.

– Bo żywopłoty z tui szmaragd są najładniejsze i najbardziej gęste – mówi Piotr Rozenek z Kałuszyna, który co roku przyjeżdża do Szepietowa.

Od kilku sezonów dużym powodzeniem cieszą się krzewy szczepione – na nóżce. Natomiast spośród kwiatów kwitnących, największym zainteresowaniem cieszyły się begonie bulwiaste i dalie. Z kolei na balkony wybieraliśmy pelargonie. Chętnie kupowaliśmy również magnolie.

W Szepietowie można będzie też kupić miody.

W tym roku do Szepietowa przyjedzie około 160 wystawców. Będą tu nie tylko podlascy szkółkarze, ale także osoby z wielu innych województw.

– W tym roku nastawiam się na sprzedaż bylin – mówi Sławomir Porowski, właściciel firmy Florida w Wysokiem Mazowieckiem. – Widać, że moda na nie powraca.

Jak mówi, wcześniej był boom na iglaki. Teraz ludzie coraz częściej wybierają różnokolorowe byliny.

Mirosław Skibicki z Kurian do Szepietowa przywiezie przede wszystkim drzewa i krzewy owocowe.

– Nie sposób przywieźć wszystkiego – mówi. – Trzeba coś wybrać.

 

Wraca stare

W swojej ofercie będzie miał m.in. czereśnie samopylne oraz duży wybór starych odmian jabłoni: antonówek, malinówek, koszteli.

Różne drzewa owocowe (w tym również stare odmiany) przywiezie też Mirosław Szymala, właściciel szkółki owocowej z Twarogów Wypychów.

– Ludzie teraz poszukują starych odmian, bo są one odporne: nie przemarzają, nie chorują – tłumaczy. – Jednak dla kupujących ich największą zaletą jest smak.

Podlascy szkółkarze oferują też stare odmiany w nowej wersji, czyli na podłożu karłowym. Ale można będzie kupić też sadzonki antonówek czy malinówek w tradycyjnych rozmiarach.

Mirosław Szymala na Wiosenne Targi Ogrodnicze przywiezie też śliwoczereśnie, śliwonektaryny, brzoskwinie mrozoodporne, jagody kanadyjskie. Te ostatnie podobne są do borówki amerykańskiej, ale są od nich wyższe, bardziej słodkie, nie wymagają kwaśnej gleby.

Kwiaty przywiezie m.in. Danuta Klepacka z Ciechanowca.

– Na nowości kwiatowe jest jeszcze za wcześnie, będę miała typowo wiosenne kwiaty, np. bratki, prymule – mówi. – Takie, które kwitną do czerwca.

Również spośród kwitnących krzewów wystawcy zabiorą na targi do Szepietowa te, które już wyglądają ładnie i kwitną najwcześniej: magnolie, rododendrony, ostrokrzewy.

Koniec kwietnia to dobry czas na zakup kwiatów na tarasy i balkony. W Szepietowie wybór, jak zawsze, będzie duży.

Panuje moda na szczepienie

Nie zabraknie tzw. form strzyżonych czyli iglaków na nóżkach oraz szczepionych. Już od kilku sezonów cieszą się one niesłabnącą popularnością. Będą także szczepione drzewa, idealne do niewielkich ogrodów.

– Teraz drzewa szczepione na różnych wyskościach są bardzo modne – mówi szkółkarz Mirosław Skibicki.

Szczepi się m.in. świerki, sosny, modrzewie, brzozy, jarzębiny, a także ozdobne wiśnie, śliwowiśnie oraz migdałowce.

Wystawcy przywiozą też nasiona warzyw, ziół, kwiaty doniczkowe, sprzęt i środki do produkcji ogrodniczej, książki i literaturę fachową.

Program

Sobota

godz. 9 – otwarcie targów

godz. 10 – 13 – pokaz techniczny tłoczenia i estryfikacji oleju rzepakowego 

godz. 10 – „Dobre praktyki w chowie matek pszczelich” – wykład i pokaz inseminacji (pasieka PODR)

godz. 11 – „Suche kompozycje ozdobą naszych mieszkań n dobór gatunków i metody ich uprawy” – wykład dr Edyty Kwiatkowskiej PZDR Łomża (budynek główny, s. nr 4)

godz. 12.30 – rewitalizacja zabytkowych obiektów przyrodniczych na przykładzie parku w Szepietowie Wawrzyńcach

 

Niedziela

godz. 10 – 13 – pokaz techniczny tłoczenia i estryfikacji oleju rzepakowego

godz. 10 – „Dobre praktyki w chowie matek pszczelich” 

godz. 10-13 – spotkanie z czytelnikami i przyjaciółmi Wiadomości Rolniczych z okazji Jubileuszu 20-lecia (budynek główny – sala nr 4)

godz. 13.30 – rozstrzygnięcie konkursów: Hit Targów, Najatrakcyjniejsze stoisko, Najbogatsza oferta i Najlepszy produkt pszczelarski.