Stylistki paznokci, technicy do napraw telefonów oraz szefowie kuchni potrzebni do pracy za granicą.

Kilkadziesiąt ofert pracy m.in. we Włoszech, Wielkiej Brytanii i Niemczech oferuje Powiatowy Urząd Pracy w Suwałkach. – Zwykle wymagana jest podstawowa znajomość języka, ale nie zawsze – informuje Mariola Ciborowska, pośrednik biura Eures w PUP.

Zapewniają mieszkanie

Najwięcej etatów mają pracodawcy z Włoch. Potrzebni są kelnerzy, barmani, pizzerzy, szefowie kuchni i osoby do pracy przy zmywaku. Nie jest wymagane doświadczenie, ale potrzebna jest znajomość języka angielskiego lub niemieckiego, włoski jest też mile widziany.

– Do pracy w gastronomii mamy 198 wakatów – informuje Mariola Ciborowska. – Można zarobić tam od 800 do 2000 tys. euro. Do tego pracodawca zapewnia bezpłatnie wyżywienie i mieszkanie.

W marcu przedsiębiorca przyjeżdża do Polski, więc przed decyzją o wyjeździe będzie można się z nim spotkać i porozmawiać.

Oferują nawet 2,5 tys. euro

Do pracy w Wielkiej Brytanii potrzebni są przede wszystkim technicy do napraw telefonów.

– Pracodawca oferuje 165 etatów i od 6 do 12 funtów na godzinę, w zależności od kwalifikacji – informuje Mariola Ciborowska. – Nie wymaga doświadczenie, a tylko wykształcenia technicznego i podstaw j. angielskiego.

Do pracy tam potrzebne są też stylistki paznokci, które mogą zarobić 5,8 funta na godz., ale muszą mieć dwa lata doświadczenia i znać język.

Niekonieczna znajomość angielskiego jest rzeźnikom, którzy pracowali już w tym zawodzie.

Do pracy w Niemczech najbardziej poszukane są pielęgniarki, opiekunki osób starszych, kucharze, spawacze i mechanicy samochodowi.

– Pracodawcy oferują nawet do 2,5 tys. euro miesięcznie, ale wymagają znajomości niemieckiego – dodaje Mariola Ciborowska.

Szczegółowe informacje na temat wszystkich ofert można znaleźć na stronie internetowej www.up.podlaskie.pl

Zainteresowani legalną pracą za granicą mogą zgłaszać się do PUP codziennie do pokoju nr 20.