Firma Metal-Fach z Sokółki istnieje od 1989 roku i działa w różnych branżach.

Na początku działania naszej firmy zajmowaliśmy się tylko techniką grzewczą – mówi Janusz Kaźmierowski, szef marketingu sokólskiej spółki Metal-Fach. – Ale kiedy w 2003 roku zakupiliśmy Fabrykę Urządzeń Mechanicznych Spomasz, zatrudniliśmy wielu specjalistów, zakupiliśmy wiele nowych urządzeń mechanicznych i rozwinęliśmy naszą działalność. Dzisiaj zatrudniamy około 370 pracowników.

Zobacz także. Superfirma 2010 - znamy zwycięzcówObecnie działają w branży grzewczej, produkując kotły centralnego ogrzewania i kolektory słoneczne. Głównie specjalizują się w produkcji maszyn rolniczych do produkcji sianokiszonki, ale i ładowaczy czołowych z osprzętem, przyczep rolniczych i rozrzutników obornika, a także naczep samochodowych. Budują też konstrukcje stalowe o różnym przeznaczeniu.

Po rozbudowie w 2003 roku firma zaczęła szybko się rozwijać i wykorzystywać fundusze unijne.

– Od tego czasu zrealizowaliśmy wiele projektów dzięki wsparciu Unii Europejskiej – mówi Janusz Kaźmierowski. – Za dotacje zakupiliśmy np. nowoczesny sprzęt.

Niedawno firma oddała do użytku nową halę montażu z automatycznym magazynem wysokiego składowania. Jeszcze w tym roku ruszy nowoczesna malarnia.

To będzie największa malarnia z kataforezą w Polsce – dodaje Janusz Kaźmierowski, projekt ten kosztował firmę kilkadziesiąt milionów złotych.

Metal-Fach to firma, która każdego roku zdobywa liczne nagrody.

– Jedną z ważniejszych dla nas nagród jest tytuł Ambasadora Biznesu z 2004 roku, a w 2007 roku zdobyliśmy pierwsze miejsce na Podlasiu w rankingu Gazele Biznesu. Jesteśmy laureatami rankingu Diamenty Forbesa – wymienia Janusz Kaźmierowski.

Zobacz także. Superfirma 2010. Znamy zwyciezców (cz. 2)

Wiele razy spółkę nagradzano złotym medalem na targach w Poznaniu. W tym roku z Kielc przywieźli medal za swoje rozrzutniki obornika. Znaleźli się wśród laureatów 1. miejsca w plebiscycie Superfirma 2010 „Gazety Współczesnej”. Oznacza to, że jest to firma, dla której biznes odpowiedzialny społecznie odgrywa ważną rolę.

– Jeśli chodzi o działalność zewnętrzną, sponsorujemy sport (bilard, quad cross, piłka nożna, klub konny jeździecki), bierzemy udział w akcjach charytatywnych, wspieramy działania samorządowe – tłumaczy Janusz Kaźmierowski.

W firmie działa system zarządzania produkcją Lean Manufakturing. Jednym z jego elementów są wnioski racjonalizatorskie premiowane nagrodami pieniężnymi. Oznacza to, że każdy z pracowników spółki może zgłosić swój pomysł, który poprawi funkcjonowanie firmy.