Sekretarki, gospodarze budynków i sprzedawcy to najczęściej poszukiwani pracownicy w powiecie hajnowskim. Na propozycje zatrudnienia nie powinni narzekać też pracownicy administracji (31 ofert pracy) i przedstawiciele handlowi (20 ofert).

O wiele gorzej jest w sekcjach: rolnictwo oraz transport i gospodarka magazynowa.

Takie dane znajdują się w raporcie „Podlaska Mapa Zawodów i Kwalifikacji 2010”, opracowanym przez Podlaskie Obserwatorium Rynku Pracy i Prognoz Gospodarczych, które funkcjonuje w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Białymstoku. Opracowanie powstało na podstawie badań ofert w podlaskich urzędach pracy i agencjach zatrudnienia, lokalnej prasie i portalach internetowych.

Liczba bezrobotnych w powiecie hajnowskim wynosi niespełna 2 tysiące, a przez ostatnie 12 miesięcy (od lipca 2009 r. do czerwca 2010 r.) zgłoszono najmniej (642) ofert pracy w całym województwie.

– Mimo to w porównaniu z czerwcem 2009 r. sytuacja na hajnowskim rynku pracy poprawiła się – zauważa Edyta Dąbrowska, koordynatorka projektu. – Liczba zarejestrowanych bezrobotnych w czerwcu br. spadła, a wraz z nią stopa bezrobocia w powiecie: z 9,5 proc. w czerwcu 2009 r. do 8,8 proc. w czerwcu 2010 r.

Zobacz także. Praca. Magister to za mało, w dzisiejszych czasach trzeba ciągle podnosić kwalifikacjeW czerwcu 2010 r. najliczniejszą grupę zawodową bez pracy był średni personel nauk fizycznych i chemicznych oraz robotnicy w przetwórstwie spożywczym, obróbce drewna i produkcji wyrobów tekstylnych.

Starosta hajnowski, Włodzimierz Pietroczuk ma nadzieję, że ta sytuacja wkrótce się zmieni. Zwłaszcza w przypadku branży drzewnej.

– Liczymy, że budowa fabryki IKEA w sąsiednim powiecie bielskim przyniesie korzyść naszym fachowcom – mówi Pietroczuk.

Ta inwestycja powinna również zachęcić młodzież do wyboru klas o profilu stolarskim. Obecnie w Zespole Szkół Zawodowych w Hajnówce jest bowiem problem z naborem kompletu kandydatów.

Szansą na rozwój powiatu jest też podpisanie umowy o małym ruchu granicznym i rozbudowa przejścia w Połowcach. To – zdaniem ekspertów – powinno wpłynąć na ożywienie w branży turystycznej, nie tylko w kontekście Białowieskiego Parku Narodowego. Z uwagi na rozwój handlu i gastronomii w powiecie będą prawdopodobnie potrzebni pracownicy sklepów, obsługi miejsc noclegowych, kantorów wymiany walut i stacji paliw.