Powiatowe urzędy pracy znów mogą startować w konkursach organizowanych przez wojewódzkie urzędy pracy i urzędy marszałkowskie w ramach Działania 6.2 – zdecydowało Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

Oznacza to, że po unijne dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej osoby chcące założyć własną firmę będą udawać się do „zatrudniaka”. O ile dany PUP przedstawi lepszą ofertę od komercyjnych pośredników i taki konkurs wygra. A szanse na to są spore, bo doświadczenie w tego typu dopłatach PUP-y już mają. Do tej pory pieniądze na rozpoczęcie działalności rozdzielały głównie z Funduszu Pracy. Zainteresowanie dopłatami na założenie własnej firmy od lat utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie.

 

Zobacz także. Wyjeżdzasz w poszukiwaniu pracy za granicą? Zajrzyj do internetu będzie pewniej i bezpieczniej

– Co roku jest to ponad 200 wniosków – mówi Andrzej Skrodzki, inspektor Powiatowego Urzędu Pracy w Łomży, zajmujący się rozpatrywaniem wniosków. – W tym roku mamy już 130 złożonych podań. Wpływają codziennie. 90 osób już otrzymało po 18,5 tys. zł.

Pozostali chętni muszą czekać w kolejce. Obecnie problem mają szczególnie ludzie młodzi, bo w ostatnim czasie urząd dostał do rozdysponowania pieniądze w programie „40 lat minęło”, skierowanym głównie do kobiet po 45 roku życia. A tu zainteresowanie jest mniejsze. Dlatego dodatkowe możliwości wsparcia bezrobotnych bardzo się przydadzą.

– Na pewno będziemy się starali o pieniądze z Działania 6.2 – dodaje Andrzej Skrodzki.

Jedynym minusem takiego rozwiązania może być faworyzowanie przez PUP-y osób bezrobotnych przy rozdzielaniu dotacji. A o unijne środki mogą starać się również osoby mające zatrudnienie.

Co się zmieni?

Oprócz tego, że urzędy pracy będą mogły przejąć rolę komercyjnych operatorów wsparcia i same rozdzielać dotacje oraz prowadzić szkolenia, zmieni się także wysokość dopłat z unijnego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Niestety, będzie o połowę niższa.

Do tej pory wynosiła 40 tys. zł, teraz będzie to 20 tys. zł. Wsparcie pomostowe (ekwiwalent zarobków) będzie zaś udzielane zamiast przez rok, tylko przez okres 6 miesięcy.