Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Piątnicy, pomimo kryzysu w branży mleczarskiej, umacnia swoją pozycję. W ogólnopolskich rankingach systematycznie pnie się w górę – m.in. już po raz kolejny znalazła się na „Liście 500” największych przedsiębiorstw w Polsce, przygotowanej przez dziennik „Rzeczpospolita”.

Ale jeszcze ważniejszy jest fakt, że w tym roku firma zajęła 429 miejsce i w porównaniu do poprzedniego roku przesunęła się aż o 59 pozycji.

– Miniony rok był podobny do poprzedniego, czyli dobry – mówi Zbigniew Kalinowski, prezes OSM Piątnica. – Udało nam się zrealizować dwa główne cele.

Pierwszy, to zapewnienie rolnikom wysokiej ceny mleka. Wynosi ona obecnie 1,52 zł (brutto).

Piątnicka mleczarnia już 10 rok z rzędu płaci swoim dostawcom najwięcej w kraju. Drugi cel, to rozwój spółdzielni. W minionym roku znacznie zwiększyła możliwości produkcji śmietan. Zamontowała całą nową linię, która kosztowała ponad 30 mln zł (rozłożyła ją na dwa lata). 

 

Zobacz także. Ruszyły Porannego Targi Budowlane

Piątnicka mleczarnia już szykuje się do nowego przedsięwzięcia. Będzie to budowa nowej kotłowni umożliwiającej wytwarzanie ciepła z pary oraz produkcję prądu elektrycznego. Poprzez budowę takiej małej elektrociepłowni spółdzielnia będzie mogła uniezależnić się od zakładu energetycznego. Teraz bowiem zdarzają się przerwy w dostawach prądu i jest to duży problem dla spółdzielni, zwłaszcza jeśli są one niezaplanowane.

– Przygotowujemy też nowe produkty i planujemy dużą rozbudowę zakładu – mówi Zbigniew Kalinowski. – Postawimy nową halę produkcyjną.

OSM Piątnica może się teraz rozwijać, bo przed dwudziestoma laty znalazła swoje miejsce na rynku – niszę. Postawiła na produkcję serka wiejskiego.

– Szukaliśmy pomysłu na produkt, który zapewni nam sukces – mówi Zbigniew Kalinowski. – Chcieliśmy wyprodukować coś, czego jeszcze na rynku polskim nie było.

I choć już dawno na rynku pojawiła się konkurencja, piątnicka mleczarnia nadal jest liderem w produkcji tychże serków. Jej serek wiejski posiada ponad 50 proc. udział w rynku i stanowi prawie połowę sprzedaży firmy.

Firma w liczbach

♦ przychody netto ze sprzedaży – 487 mln zł

♦ zysk netto – ok. 20 mln zł

♦ wysokość skupu mleka – 171 mln litrów 

♦ wartość inwestycji – ponad 33 mln zł