Po czterech miesiącach spadającego bezrobocia, w sierpniu trend zmienił kierunek. W najbliższych miesiącach może być jeszcze gorzej.

Bezrobocie w Powiatowym Urzędzie Pracy w Łomży w sierpniu wzrosło o 1,5 proc. Choć było symboliczne, to w dalszej, jesiennej perspektywie trzeba będzie się spodziewać, że będzie wzrastać. Właśnie kończy się okres prac sezonowych.

Mniej ofert na rynku

Okazuje się, że w sierpniu jest o niemal 460 osób więcej bez pracy niż w analogicznym okresie rok wcześniej.

Jednak porównując to do miesiąca poprzedniego okazało się, że liczba bezrobotnych zwiększyła się tylko o 78 osób. W sierpniu do PUP-u zgłosiło się 545 bezrobotnych, z czego ponad 80 proc. nie ma prawa do zasiłku.

Za to status bezrobotnego straciło ponad 460 osób. Ponad połowa z nich podjęła pracę, dostała się na staż czy szkolenie.

Zobacz: Łapy. Powstanie Centrum Aktywizacji Zawodowej

Co ciekawe większe jest bezrobocie w Łomży (o ponad 3 proc.) niż w powiecie, a stopa bezrobocia wyniosła w sumie 11,9 proc. W sierpniu pracę podjęło 81 osób mniej niż w poprzednim miesiącu.

Urząd szuka kasy

– Skierowaliśmy wniosek do Ministerstwa Pracy na kwotę trzech milionów złotych i czekamy na odpowiedź – mówi Danuta Jarota, zastępca dyrektora PUP. – Pieniądze mają być przeznaczone dla przedsiębiorstw, jako refundacja poniesionych kosztów. Kolejną grupą są osoby o szczególnej sytuacji na rynku pracy. To dla nich są przeznaczone wydatki na staże, roboty publiczne, prace społecznie użyteczne. Wszystko po to, by zmienić niekorzystny trend na rynku pracy.