W wielu bankach za prowadzenie konta mikrofirma nie zapłaci ani złotówki. Coraz częściej banki również oferują darmowe przelewy – przynajmniej w ramach promocji. To bardzo ważne, bo przelewy stanową niemały koszt. Najtańsze konto dla mikrofirm oferuje mBank – mBiznes Konto.

Tak przynajmniej wynika z raportu przygotowanego przez analityków Bankier.pl. Jednak jak sami określają, nie można jednoznacznie wskazać najlepszego rachunku firmowego. Bo różna jest specyfika prowadzonej działalności, różne są potrzeby przedsiębiorców.

Wirtualne czy tradycyjne

– Przede wszystkim nie należy kierować się opłatą za prowadzenie konta – mówi Anna Łopatka z firmy Bankier.pl. – Dużo ważniejsze jest to, w jaki sposób będziemy z niego korzystać.

Trzeba zastanowić się czy większość transakcji realizowanych jest gotówkowo czy przelewami.

– Ci, którym zależy na czasie i rozliczeniach bezgotówkowych, powinni wziąć pod uwagę przede wszystkim banki wirtualne i konta typu direct w bankach tradycyjnych – mówi Paweł Wachowski z Bankiera.pl. – Dzięki temu przy właściwym korzystaniu z konta można sporo zaoszczędzić.

Warto łapać promocje

W zestawieniu Bankiera najkorzystniej wypadło mBiznes Konto w mBanku. Natomiast spośród banków posiadających sieć oddziałów, najtańszy okazał się Alior Bank i jego Rachunek Zarabiający. Bank ten nie pobiera opłat za prowadzenie konta oraz za przelewy do ZUS-u i urzędu skarbowego. Dodatkowo klienci co miesiąc otrzymują dziesięć bezpłatnych przelewów krajowych.

Analizując ofertę banków skierowaną do mikroprzedsiębiorstw można zauważyć, że standardem stają się bezpłatne przelewy w ramach danego banku za pośrednictwem bankowości internetowej. Jednocześnie coraz więcej banków rezygnuje także z opłat za wykonanie przelewu do innego banku – przynajmniej na jakiś czas (w ramach promocji). Na przykład w Multibanku okres promocji trwa sześć miesięcy, a w Millennium przez 18 miesięcy.

– Warto więc zwrócić uwagę na gwiazdki przy ofercie – mówi Anna Łopatka. – Niekoniecznie zawsze muszą oznaczać ukryte koszty. Często kryją się za nimi promocje, na których można sporo zaoszczędzić.

Rzadziej spotykamy się natomiast z możliwością wykonywania darmowych przelewów do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i urzędów skarbowych.

 

Tabela opłat - obok, w załączniku