Podlaski Oddział Krajowej Izby Doradców Podatkowych wybrał władze na kolejną kadencję. Prezesem został ponownie Mieczysław Trzeszczkowski, a zastępcami: Anna Zalewska i Andrzej Meyer.

Doradca podatkowy to zawód zaufania publicznego powołany ustawą o doradztwie podatkowym z 5 lipca 1996 r. Na liście doradców można znaleźć się po zdaniu egzaminu państwowego.

Zobacz także. Do sądu za psychoterror

Podlaski oddział skupia 42 osoby.

– Praktycznie każdy Polak jest podatnikiem, a prawo podatkowe nie jest sprawą łatwą – mówi Mieczysław Trzeszczkowski. – Doradca musi się kierować dobrem klienta i wybrać dla niego najlepszy sposób rozliczenia, wiążący się z jak najmniejszym obciążeniem.

Jak podkreśla, warto korzystać z usług osób posiadających uprawnienia, a nie tych, które działają w szarej strefie. Chociażby dlatego, że te pierwsze posiadają ubezpieczenie z tytułu odpowiedzialności cywilnej.

Innym ważnym powodem jest dyscyplina zawodowa. Doradcy z mocy ustawy muszą dochować tajemnicy zawodowej. Nie mogą więc zdradzać informacji dotyczących obsługiwanych przez nich firm. Z usług doradców podatkowych korzystają przede wszystkim firmy oraz osoby, które raz w roku przychodzą, by rozliczyć roczne zeznanie finansowe, choć tych drugich jest coraz mniej.