Umowa została podpisana. Biblioteka, nowoczesne laboratoria, pracownie multimedialne o do tego studium języków obcych. To znajdzie się w Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej. Skorzystają przede wszystkim studenci. Wczoraj uczelnia podpisała umowę z firmą Budimex, która wybuduje centrum.

To będzie perełka nowoczesności, bardzo przyjazna studentom – mówi Radosław Górski, dyrektor firmy Budimex S.A. To ona wygrała przetarg na budowę centrum, które powstanie u zbiegu ulic Świerkowej i Zwierzynieckiej. Do konkursu zgłosiło się dziesięć firm. Z nich wyłoniono siedem, które złożyły oferty cenowe.

– Najdroższa wynosiła ponad 43 mln zł. Budimex zaproponował ok. 32 mln zł i wygrał przetarg – mówi prof. Lech Dzienis, prorektor Politechniki Białostockiej.

Przypomina, że na tę inwestycję uczelni udało się zdobyć unijne pieniądze. Niemałe, bo ponad 60 mln zł. – Na przetargu dotyczącym samej budowy zaoszczędziliśmy 16 mln zł. Te pieniądze dołożymy do wyposażenia centrum – zapowiada prof. Dzienis.

W przyszłym tygodniu politechnika przekaże Budimeksowi plac budowy. – Z pracami ruszymy na przełomie maja i czerwca. Na wykonanie zadania mamy 17 miesięcy – dodaje Radosław Górski.

Centrum ma mieć cztery kondygnacje, dwa skrzydła. Budynek będzie przeszklony. Cała inwestycja ma się zakończyć pod koniec 2012 roku. Skorzystają na niej przede wszystkim studenci.

 

Zobacz także: Politechnika Białostocka wybuduje Centrum Nowoczesnego Kształcenia

Część centrum zajmie biblioteka, która ma stać się podlaskim ośrodkiem naukowo-technicznym. Zostanie tu przeniesiony cały księgozbiór politechniki, który teraz jest rozproszony w kilku miejscach.

– Studenci będą mogli z niej korzystać w sposób tradycyjny albo przez nośniki elektroniczne – dodaje prorektor PB.

Centrum to także pięć nowoczesnych laboratoriów – na przykład diagnostyki i ochrony cieplnej budynków oraz studium języków obcych. W tym ostatnim znajdą się m.in. nowoczesne pracownie komputerowe, instalacja telewizji satelitarnej, sale ćwiczeniowe wyposażone w rzutniki multimedialne, tablice interaktywne.

Politechnika stawia też na zdalne kształcenie. Dlatego w nowym obiekcie będą się odbywać wykłady na odległość czy wideokonferencje. Pozwoli to na prowadzenie zajęć przez specjalistów z całego świata.