Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Staw przy Fredry to pierwszy zbiornik retencyjny w mieście. Miejsce do rekreacji (zdjęcia)

Aneta Boruch
to pierwszy zbiornik retencyjny w Białymstoku
to pierwszy zbiornik retencyjny w Białymstoku UM w Białymstoku
Zakończyła się renowacja stawu przy ulicy Fredry. Teraz będzie zbierał wody deszczowe z okolicy. W przyszłości pojawi się wokół niego zieleń i ławeczki. To pierwszy z planowanych zbiorników retencyjnych na terenie miasta.

[galeria_glowna]
Duże, liczące niemal hektar powierzchni jezioro przy Fredry będzie teraz przechwytywało wody deszczowe z nowo budowanej ulicy Piastowskiej i terenów wokół.

Roboty przy stawie trwały od sierpnia. Po spuszczeniu wody najpierw zbiornik został odmulony, potem pogłębiono i oczyszczono dno. Otaczające go skarpy wyrównano i wykoszono. Od strony ulicy Fredry powstała budowla piętrząca, wykopano też rów odprowadzający wodę.

Teren wokół stawu wyrównano i obsiano trawą. A także zamontowano specjalne barierki ochronne od strony ulicy Fredry i nowo budowanej Piastowskiej.

Prace planowo miały zakończyć się w połowie grudnia, ale okazało się, że inwestycję udało się wykonać wcześniej.

Staw już będzie mógł pełnić swoją funkcję praktyczną. A za jakiś czas stanie się również miejscem do rekreacji.

- W przyszłym roku, jeśli budżet nam na to pozwoli, planujemy teren wokół stawu zagospodarować. Posadzimy drzewa i krzewy - mówi Andrzej Karolski, dyrektor departamentu ochrony środowiska. - W przyszłości nie wykluczamy postawienia tam kilku ławek i być może zainstalujemy oświetlenie.

Staw przy Fredry nie jest przypadkową inwestycją, ale pierwszym elementem planu budowy całej sieci zbiorników retencyjnych na terenie naszego miasta.

- Jest coraz większy problem z odprowadzaniem wód deszczowych w mieście - nie ukrywa Andrzej Karolski. - Mamy tylko rzekę Białą i Bażantarkę, które w czasie intensywnych opadów nie są w stanie pomieścić takiej ilości wody.

Departament ochrony środowiska wspólnie z miejskimi urbanistami planuje listę miejsc, gdzie kolejne zbiorniki retencyjne mogłyby powstać. Niewykluczone np., że prywatny inwestor, który planuje budowę mieszkań w okolicy Sklejek, w warunkach zabudowy będzie miał wpisaną odbudowę dawnych zbiorników na wodę.

Drugim ważnym elementem zbierania wód opadowych w mieście będzie planowana meandryzacja rzeki Białej, czyli skierowanie jej biegu zakolami, co spowoduje jej wydłużenie. Dzięki temu będzie mogła przyjąć więcej wody, niż obecnie.

- Przymierzamy się do realizacji przynajmniej części tej inwestycji w przyszłym roku - mówi Karolski. - Mamy w planach wpisanie tego do budżetu.

Czytaj e-wydanie »

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny