Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Startuje Międzynarodowy Festiwal Sztuk Dawnych im. Izabeli Branickiej. Czekają koncerty i nie tylko

OPRAC.:
Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
Podczas poprzednich edycji frekwencja dopisała. W tym roku będzie zapewne podobnie
Podczas poprzednich edycji frekwencja dopisała. W tym roku będzie zapewne podobnie Jerzy Doroszkiewicz
W niedzielę, 1 października, startuje kolejna, XIII już edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Dawnych im. Izabeli Branickiej. Tegoroczne hasło imprezy to „Muzyka spod strzechy i dworu”. Organizatorzy pragną zaprezentować głównie świecką muzykę dawną całej Europy. Festiwal potrwa do 12 listopada.

Podczas festiwalu zaprezentowane zostaną utwory zarówno z kraju, jak i z zagranicy. Ale program to nie tylko koncerty, ale również inne wydarzenia o bardzo różnorodnym charakterze. Na widzów czekają m.in. koncerty rekonstrukcyjne i oratoryjne oraz spektakle baletowe.

Koncerty i nie tylko, czyli Międzynarodowy Festiwal Sztuk Dawnych im. Izabeli Branickiej

Założeniem festiwalu jest jak najwierniejsze przedstawienie dzieł danego okresu, uwzględniając zarówno charakterystykę wykonawczą (wykonawstwo historyczno – poinformowane, wykorzystujące dawne techniki i kopie instrumentów historycznych), jak i dawne obyczaje oraz kontekst powstania dzieła.

Niedzielny koncert inauguracyjny rozpocznie się o godz. 19. Będzie to koncert kameralny ph. „Wino, kobiety i śpiew. Pieśni Colina Muset”. Wystąpią Jacek Kowalski i Klub św. Ludwika. Koncert odbędzie się w Auli Magna Pałacu Branickich.

Kolejny koncert to Muzyka Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Ten recital klawesynowy z okazji 700 Wilna – Chiara e lucente stella odbędzie się w Ratuszu w Białymstoku już 8 października. Start o godz. 17. Na klawesynie zagra Alina Rotaru z Litwy.

W następną niedzielę, 15 października, o godz. 19 rozpocznie się koncert pt. „Kantičkos i Pieśni Nabożne”. Wystąpią GŠ Ansamblis (Litwa) i Starosielskie Bractwo Śpiewacze (Polska). A koncert odbędzie się w kościele pw. Matki Bożej Fatimskiej w Białymstoku.

21 października, o godz. 19 rozpocznie się koncert kameralny ph „Seria niefortunnych zdarzeń – Muzyczna historia średniowiecznej Szkocji”. Odbędzie się on w Aula Magna Pałacu Branickich, a wystąpi Gaita ze Szkocji.

Ostatnie dwa koncerty przypadną na listopad. Już 5 listopada o godz. 19 rozpocznie się spektakl taneczny "Sobieski i Marysieńka". To w kinie Ton, a na scenie wystąpi Balet Cracovia Danza.

Na zakończenie festiwalu, 12 listopada o godz. 19 odbędzie się spektakl operowy – G.Ph.Telemann – "Pimpinone – opera komiczna". To w auli im. Janusza Korczaka na Wydziale Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku (ul. Świerkowa 20). Na scenie wystąpią: Małgorzata Trojanowska (sopran), Maciej Falkiewicz (bas) oraz Orkiestra Smyczkowa Zespołu Muzyki Dawnej Diletto pod. dyr. Anny Moniuszko. Reżyserem spektaklu jest Paweł Chomczyk.

Wstęp jest bezpłatny

W dotychczasowych 12 edycjach festiwalu wzięło udział łącznie ponad 10 tys. widzów, 750 artystów, którzy przygotowali i wykonali ponad 55 wydarzeń.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny