Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Startuj w biznesie. FMP w Sokółce. Sposób na sukces w biznesie - pomysły, elastyczność

Agata Sawczenko [email protected] tel. 85 748 906 59
Meble do restauracyjnych kuchni, które są dostosowane do wymogów Unii Europejskiej, produkuje niewiele polskich firm. Postanowiliśmy wykorzystać tę lukę – mówią Izabela Mizer i Grzegorz Piasecki, właściciele firmy FMP.
Meble do restauracyjnych kuchni, które są dostosowane do wymogów Unii Europejskiej, produkuje niewiele polskich firm. Postanowiliśmy wykorzystać tę lukę – mówią Izabela Mizer i Grzegorz Piasecki, właściciele firmy FMP.
Chcieli produkować meble ze stali nierdzewnej, wykorzystywane w gastronomii. Popyt na nie jest, jednak okazało się, że nie tak duży, jak się spodziewali. Żeby specjalistyczne maszyny kupione za dotację z Unii nie stały bezczynnie, robią stalowe barierki i daszki.

Izabela Mizer i Grzegorz Piasecki, właściciele firmy FMP w Sokółce, wiedzą, że aby odnieść sukces w biznesie, trzeba nie tylko mieć pomysły, ale również być elastycznym.

Grzegorz Piasecki jest fachowcem po kierunku obróbka skrawaniem. Przez lata zajmował się produkcją metalowych barierek. Jest świetnym fachowcem, dodatkowo ze zdolnościami plastycznymi. Zawsze pracował u kogoś.

– Nigdy nie starczyło mi odwagi, by założyć własną firmę – mówi pan Grzegorz.

Odwaga znalazła się dopiero w czasie luźnej rozmowy z koleżanką – Izabelą Mizer. Pani Iza pomagała rodzicom w prowadzeniu restauracji w Sokółce. – Chcieliśmy dostosować naszą kuchnię do nowych przepisów unijnych, według których wszystkie meble powinny być wykonane z nierdzewnej stali. I okazało się, że wymiana mebli wcale nie będzie taka prosta. Trzeba było na nie długo czekać – tłumaczy pani Izabela.

Zobacz także. Startuj w biznesie. Gabinet Masażu i Rehabilitacji „Rehabilis” - powstał z potrzeby rynku

Gdy o tym rozmawiali, przypomnieli sobie, że widzieli ogłoszenie o naborze do projektu Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego, gdzie można było zdobyć dotację na rozkręcenie biznesu. To ich zainspirowało:

– A może spróbujemy?

Pomysł mieli: będą produkować meble do wyposażenia kuchni restauracyjnych. Pan Grzegorz był przekonany, że technicznie sobie z tym poradzi. Pani Izabela miała zająć się dokumentami, umowami, spotkaniami z klientami.

Wiedzieli jednak, że maszyny potrzebne do takiej produkcji sporo kosztują. I że jeśli nawet jedno z nich postara się o dotację z PFRR – to pieniędzy im nie wystarczy.

– Wystartowaliśmy więc oboje – mówi pani Izabela. – Jednak wiedzieliśmy, że jeśli jednemu z nas się nie uda, drugie pomocy z fundacji również nie będzie mogło przyjąć.

Wspólnie pisali też część biznesplanu – tę dotyczącą profilu działalności i pomysłów na rozwój przedsiębiorstwa.

Zobacz także. Startuj w biznesie - pomoc nie tylko finansowa ale i merytoryczna

Dotacje na szczęście dostali oboje. Zamówili maszyny. – Długo ich szukaliśmy, bo zależało nam, by to był najlepszy sprzęt, jaki można dostać za te pieniądze – mówi pan Grzegorz. – Producenta znaleźliśmy w kraju spoza Unii Europejskiej. I kilka miesięcy czekaliśmy, aż sprzęt do nas trafi.

Nie chcieli jednak marnować czasu. Za swoje oszczędności kupili mniejszy sprzęt i zaczęli produkować to, w czym pan Grzegorz miał już doświadczenie – barierki, podjazdy, daszki. Potem do asortymentu włączyli też oczywiście do kompleksowego wyposażenia gastronomii: do zmywalni, magazynów, chłodni, stołów roboczych do ciągu kuchennego, gdzie się odbywa produkcja.

Robimy projekt i od podstaw produkujemy meble – mówi pani Izabela.

Nadal jednak produkują i barierki – tym bardziej, że pan Grzegorz podchodzi do swojej pracy z artystycznym zacięciem i jego wyroby różnią się od tych oferowanych przez inne firmy.

Zobacz także. CUBE Design. Biznesplan pomógł w zdobyciu dotacji

Przyznają, że uczestnictwo w projekcie przyniosło im nie tylko potrzebne pieniądze.
– Do tej pory korzystamy z wiadomości, jakie zdobyliśmy na zajęciach z marketingu, z reklamy, z negocjacji
– mówi pani Izabela.

Pomocne były też zajęcia, jak napisać dobry biznesplan. No i choć od początku wiedzieli, że rozliczać będzie ich profesjonalna księgowa, to skorzystali również z zajęć na temat prowadzenia księgowości.

– Dobrze mieć w tym rozeznanie. To taka podpowiedź dla nas, na co zwrócić uwagę – mówi pani Izabela.

Rady dla początkujących ♦ Bądź cierpliwy. Pierwsze sukcesy przychodzą z czasem.

♦ Musisz też wierzyć, że to, co robisz, ma sens i że jesteś w tym dobry. To się przydaje w trudniejszych momentach.

♦ Do każdego zamówienia podchodź z niesamowitą starannością – tak jakbyś robił to dla siebie. Nie może być mowy o żadnej fuszerce ani o tym, że klient będzie z czegoś niezadowolony. Przecież podpisujesz się pod tym, co robisz, własnym nazwiskiem i nazwą swojej firmy.

Startuj w biznesie
To projekt, w którym 140 osób przeszło szkolenia na temat prowadzenia działalności gospodarczej, a 64 osoby otrzymały dotacje na założenie firm. W cyklu siedmiu artykułów prezentujemy, jak pieniądze z Unii Europejskiej wspierają tworzenie nowych firm w województwie podlaskim.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny