Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sputnik nad Polską - tydzień z rosyjską kinematografią. Mamy dla Was bilety (program)

Anna Kopeć
14 stycznia na scenie Famy wystąpi wszechstronny człowiek o wielu obliczach DJ Vadim z Leningradu – producent, promotor, jeden z najbardziej zasłużonych członków wytwórni Ninja Tune. Wspomagać będą podlascy promotorzy i selektorzy hip hopu DJ EsDwa i DJ Robal.
14 stycznia na scenie Famy wystąpi wszechstronny człowiek o wielu obliczach DJ Vadim z Leningradu – producent, promotor, jeden z najbardziej zasłużonych członków wytwórni Ninja Tune. Wspomagać będą podlascy promotorzy i selektorzy hip hopu DJ EsDwa i DJ Robal. mat. organizatora
W piątek, 13 stycznia już po raz piąty wystartuje Sputnik nad Polską, który zabierze widzów w podróż szlakiem nowoczesnego kina rosyjskiego. Na festiwalu, który potrwa do 19 stycznia, w kinie Forum zobaczymy najnowsze produkcje ze Wschodu oraz starsze obrazy, nieznane dotąd polskiej publiczności. Będzie też klimatyczny seans z muzyką na żywo i impreza z DJ-em z Leningradu.

Kinematografia rosyjska była od swoich początków formą intelektualnego wyrazu myśli, uczuć i emocji. Podczas gdy Zachód zwrócony był w stronę rozrywki, rosyjscy twórcy odnajdywali w niej sztukę, możliwości artystycznej ekspresji - mówi Małgorzata Szlagowska-Skulska, dyrektorka festiwalu. - Celem festiwalu jest zaprezentowanie jak najszerszej publiczności największych osiągnięć rosyjskiej kinematografii.

Sputnik nad Polską to filmowe wydarzenie, które od pięciu lat odbywa się w Warszawie, a później wędruje po całej Polsce. W tym tygodniu zawita do Białegostoku.

- Sputnik stara się być kulturalnym mostem łączącym Polskę i Rosję. Już od pięciu lat z powodzeniem integruje słowiańskie narody - mówi Maciej Rant z kina Forum, w którym odbędą się pokazy filmów. - W białostockiej replice, jak co roku, nie zabraknie najnowszego rosyjskiego kina.

W programie festiwalu znalazły się m.in. obrazy Michaiła Kalika - wybitnego twórcy, kilkakrotnie aresztowanego za działalność antyradziecką, głośny film "Palacz" Aleksieja Bałabanowa oraz "Moskwo Kocham Cię" - film składający się z 18 etiud stworzonych przez 18 reżyserów. Festiwal zakończy lubiany przez białostocką publiczność pokaz archiwalnych filmów z muzyką na żywo. Tym razem będzie to "Ziemia" w reżyserii Aleksandra Dowżenko z 1930 roku z wyjątkową muzyczną oprawą Marcina Pukaluka.

Bilety
Dla naszych Internautów mamy trzy pojedyncze zaproszenia na wybrany film festiwalu. Aby otrzymać jedno z nich wystarczy uzasadnić dlaczego Państwo powinni je otrzymać. Na odpowiedzi czekamy do czwartku, 12 stycznia do godz. 12.00 pod adresem: [email protected]. W tytule maila należy wpisać "Sputnik", w treści swoje imię, nazwisko i nr telefonu. Nagrodzimy najciekawsze odpowiedzi.

Sputnik nad Polską - program przeglądu

13 stycznia 2012, kino FORUM
16.30 Kochać reż. Inna Tumanjan, Michaił Kalik, 1968, 73'
"Kochać" to zbiór czterech nowel o miłości z załączonymi epigrafami z Pieśni nad Pieśniami. Wątki przeplatają się z dokumentalną kroniką filmową reżyserki Inny Tumanjan: na pytanie - "Co to znaczy kochać?" - odpowiadają przechodnie, przypadkowo spotkani na ulicy i rosyjski ksiądz Aleksandr Mień.

18.15 Praktykowanie piękna reż. Wiktor Szamirow, 2011, 93'
Ludzie, którzy przeżyli swoje szalone, młodzieńcze nadzieje na ogół zgadzają się na rolę uczestnika tłumu. Jednak niektórzy przez całe życie czują w sobie większą siłę i sądzą, że są przeznaczeni do wyższych celów. I wciąż coś robią, robią, robią… Tworzą albo kradną i zabijają na szeroką skalę. W tej historii bohaterowie nie zabijają i nie kradną. Po prostu dla odmiany: jeżdżą z występami, wystawiają spektakl, jeżdżą, grają, jeżdżą, grają, piją, kłócą się, jeżdżą, godzą się, piją, kochają, nienawidzą, żyją, grają, żyją…

20.00 Faust reż. Aleksandr Sokurow, 2011, 134'
"Faust" Sokurowa jest adaptacją dzieła Johana Wolfganga Goethego i ostatnią częścią tetralogii poświęconej wielkim postaciom. Historyczne realia filmu "Faust" podkreślają autentyczne stroje z epoki i dekoracje, a także gra aktorska w języku niemieckim. Według twórcy filmu dzięki temu udało się przekazać ukryty zamysł autora. Główna ideą filmu jest powiązanie sztuki europejskiej z rosyjską. Film Sokurowa to tegoroczny zwycięzca 68. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. "Są filmy, które sprawiają, że płaczesz, są filmy, które cię rozśmieszają. Ale są i takie, które zmieniają twoje życie. Faust jest jednym z nich" - powiedział przewodniczący weneckiego jury, uzasadniając werdykt.

14 stycznia 2012, kino FORUM
14.15 Stworzył nas jazz reż.Karen Szachnazarow, 1983, 89'
Lata 20-te w ZSRR, czasy nowej polityki ekonomicznej. Studenta odeskiego technikum muzycznego Kostię Iwanowa zainteresował nowy trend w muzyce - jazz. To właśnie przez tę pasję, komsomolca wyrzucają z technikum i stawiają przed wyborem - nauka lub ulubiona muzyka. Kostia wybiera jazz i pragnie stworzyć swój własny jazz-band. W odpowiedzi na ogłoszenie zgłasza się dwóch kolegów-muzyków - Stiopa i Żora. Pierwszy gra na bandżo, drugi na perkusji. Kostia zainteresuje ich jazzową pasją i tak oto nowy jazz-band rozpocznie swoje próby…

16.00 Katia Ismaiłowa reż. Walerij Todorowskij, 1994, 96'
Trzydziestoletnia Katia Ismaiłowa, pierwszy raz w życiu poczuła prawdziwą chęć zniszczenia wszystkich, którzy mogą przeszkodzić jej szczęściu. Zazdrosna konduktorka staje się morderczynią. Akcja filmu toczy się w naszych czasach, chociaż niektóre motywy zaczerpnięte są z utworów N. Leskowa ("Powiatowa lady Makbet"). Romans Katii bardziej przypomina grę jej chorej wyobraźni. Rzeczywista jest krew, morderstwo, samobójstwo. Wszystko jest z góry określone. Katia w konwulsyjnym rytmie stuka w klawisze starej maszyny do pisania marki "Underwood", a następnie rozciąga sięna drewnianej podłodze. Bohaterka przeżyła głęboką traumę i znalazła się na marginesie życia społecznego. Jest zdolna tylko do autodestrukcji.

18.15 Moskwo kocham Cię! - film nowelowy, 2010, 100'
18 reżyserów, 18 etiud, 18 śmiesznych i wzruszających historii o Moskwie. Każda pięciominutowa etiuda ma własną fabułę i pokazuję ułamek życia Moskwy, opowiada o spotkaniach, rozstaniach, utratach i odkryciach. Głównym bohaterem łączącym wszystkie etiudy jest oczywiście miasto - Moskwa. Reżyserzy, którzy brali udział w stworzeniu tego niezwykłego projektu, napełnili film osobistym podejściem, artystyczną swobodą i szerokim wachlarzem styli. Każdy z nich na swój sposób opowiada swoją historię miłości… do Moskwy.

20.15 Palacz reż. Aleksiej Bałabanow, 2010, 87'
Najnowszy, trzynasty film fabularny Aleksieja Bałabanowa, uwielbianego i jednocześnie kontrowersyjnego rosyjskiego reżysera, twórcy filmów, które weszły do kanonu rosyjskiej kultury przełomu XX i XXI wieku. Petersburg, połowa lat 90-tych XX w. W starej kotłowni na obrzeżach miasta mieszka milczący Jakut, weteran wojny w Afganistanie, major w stanie spoczynku. Teraz, po powrocie z wojny, pracuje jako palacz. W czasie wolnym, na rozklekotanej maszynie do pisania, nieporadnie pisze swoją opowieść o ruskim rozbójniku. Jednakże, mimo stanu odosobnienia, który zapewnia obskurna kotłownia, weterana odwiedzają najróżniejsi goście.

22.00 klub FAMA
DJ VADIM/ESDWA & ROBALL
Urodził się w Związku Radzieckim, producent, promotor, didżej, jeden z najbardziej zasłużonych członków wytwórni Ninja Tune, kolekcjoner płyt, radiowiec, pisarz, malarz... Wszechstronny człowiek o wielu obliczach: DJ VADIM - wystąpi już w styczniu na scenie białostockiego klubu FAMA. Jednego z najsłynniejszych didżejów świata wspomagać będą podlascy promotorzy i selektorzy hip hopu: ESDWA & ROBAL.
wstęp: 20 zł (przedsprzedaż) i 30 zł (w dniu koncertu)

15 stycznia 2012, kino FORUM
14.00 Żyła sobie baba reż. Andriej Smirnow, 2011, 150'
Rosja, gubernia tambowska, lata 1909-1921. Rosyjska wioska przeżywa ciężkie chwile: wojnę światową, rewolucję, wojnę ojczyźnianą. W centrum opowieści znajdują się dramatyczne losy chłopki i czterech mężczyzn, z którymi była związana. Przez pryzmat jej życia i miłości zostają ukazane losy państwa i krwawe karty historii.

16.45 Naga w kapeluszu reż. Aleksandr Połynnikow, 1991, 68'
Późną nocą do mieszkania fotoreportera, Kosti Tieliegina, włamują się dwaj mężczyźni w maskach gazowych i porywają właściciela. Na wszelki wypadek traktują go gazem usypiającym. Koledzy Kosti z redakcji gazety próbują go odnaleźć. W domu dziennikarza znajdują fotografię nagiej dziewczyny w kapeluszu i z pieprzykiem w intymnym miejscu. Przyjaciele Kosti są przekonani, że za jego porwaniem stoją sutenerzy, o których przygotowywał w ostatnim czasie materiał. W celu zbadania sprawy muszą znaleźć sposób, aby sprawdzić, która z fotografowanych przez Kostię kobiet ma pieprzyk.

18.15 Obojętność reż. Oleg Flangolc, 2011, 82'
Fabuła toczy się wokół kilku dni z życia młodego człowieka - Piotra (Fiodor Bondarczuk), zakochanego w starszej od siebie i bardziej doświadczonej kobiecie, która nie jest pewna swoich uczuć. W filmie ukazane są spotkania głównego bohatera z przyjaciółmi i znajomymi: dobrymi, złymi, podejrzanymi i niebezpiecznymi. Spotkania odbywają się w różnych miejscach Moskwy: w celi, w kawiarni, w prywatnych mieszkaniach albo na ulicach miasta. To film o dziwnych przygodach i przestępcach, którzy ciągle uciekają. "Obojętność" przedstawia atmosferę Moskwy lat 60-tych. Film opowiada o młodzieży, niewinności i intrydze. Miłosny trójkąt, pościgi, dramatyczne i zabawne spotkania - wszystko to splata się ze sobą w dziwny sposób. A oprócz tego śmieszna historia o psiekosmonaucie, która przewija się przez cały film. Obraz jest częściowo animowany i wykonany w stylu radzieckiej kreskówki z lat 60-tych.

20.00 Myśliwy reż. Bakur Bakuradze, 2011, 123'
Iwan Dunajew jest rolnikiem, który musi wstawać wcześnie rano, żeby nakarmić prosiaki, sprawdzić rachunki, naprawić ciągnik i poćwiartować mięso, z którym jeździ na rynek, aby je sprzedać. Mieszka z żoną, nastoletnią córką i małym synem. W dodatku jest myśliwym. Jego życie mija monotonnie, do czasu, gdy w gospodarstwie pojawiają się dwie nowe robotnice - Luba i Raja, więźniarki z sąsiedniej kolonii. Jego życie zaczyna się zmieniać.

16 stycznia 2012, kino FORUM
18.15 Dziwadła i ludzie reż. Aleksiej Bałabanow, 1998, 93'
Koniec zeszłego stulecia. Johann jest właścicielem niedużego studium filmowego. Pracuje z rodzinami, dziećmi i młodzieżą. Wystarczy przyprowadzić mu do swego studia człowieka i jego podświadomość się rozdwaja. Z jednej strony Johann genialny fotograf, z drugiej - zboczony naukowiec, który z pomocą kamery bada ludzkie ciało, znajduje w nim najbardziej odrażające części. Johann posiada diabelski dar - przekształca ludzi w potwory.

20.00 Szczęśliwi ludzie reż. Dmitri Wasiukow, 2010, 94'
W dokumencie przedstawione jest życie prawdziwych myśliwych, wędkarzy i zwykłych mieszkańców wioski. Reżyser Dmitrij Wasiukow, za pomocą kadrów filmowych, ukazuje swoją miłość do tajgi. Tytuł filmu "Szczęśliwi ludzie" nie ma ukrytego znaczenia. Bohaterowie filmu to naprawdę szczęśliwi i spełnieni ludzie. Grupa kinematografów z Moskwy spędziła z bohaterami filmu cały rok, aby pokazać całe piękno i prawdziwe życie w syberyjskich wioskach. Kto widział chociaż fragment życia "szczęśliwych ludzi", na pewno się zgodzi, że to wyjątkowy film.

17 stycznia 2012, kino FORUM
16.15 Ciało reż. Nikita Chubow, 1990, 89'
Główna bohaterka filmu została przemocą zmuszona do stosunku ze swoim chłopakiem.
W dokonaniu gwałtu pomagał przyjaciel chłopaka. Dziewczyna doznała szoku i nie potrafiła się odnaleźć w trudnej dla niej rzeczywistości. Po napaści dziewczyna złożyła oświadczenie, które obciążyło obu zatrzymanych w tej sprawie mężczyzn. Chłopak dziewczyny błagał o wycofanie zeznań za co obiecał jej ślub, którego tak pragnęła od wielu lat. Dziewczyna jednak na przekór chłopakowi zgodziła się wyjść za mąż za przyjaciela niedoszłego narzeczonego.Po wielu problemach zorganizowano ślub podczas którego nowo poślubiony małżonek upił się do nieprzytomności i zasnął w stodole pozostawiając żonę i gości weselnych na Sali.Atmosfera filmu coraz bardziej staję się napięta. Stodołę podpala były chłopak dziewczyny …

18.00 Do widzenia, chłopcy! reż. Michaił Kalik, 1964, 82'
W nadmorskim mieście mieszkają trzy przyjaciółki. Całymi dniami przesiadują nad morzem. Nieświadomie obserwują portowe życie i wakacyjne radości wypoczywających nad morzem. Z młodzieńczym maksymalizmem rozmyślają o przyjaźni, pierwszej miłości i sensie ich młodego życia, które wkrótce zmieni wojna…

20.00 All inclusive reż. Eduard Radziukiewicz, 2011, 93'
Życie Andrieja - właściciela drogiej i popularnej klinki weterynaryjnej na Rublowce - jest udane. Co więcej, cieszy się zainteresowaniem pięknych kobiet, które przychodzą do niego ze swoimi słodkimi zwierzątkami. Namiętna noc z żoną oligarchy wszystko jednak zmienia. Zazdrosny mąż Edik odkrywa prawdę. Życie biznesmena ulega zmianie. Ma tylko jedno wyjście z sytuacji - ucieczkę z kraju. Andriej wyjeżdża do Turcji w ramach programu All inclusive, nie podejrzewając, że podróż ta zawiera o wiele więcej atrakcji, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Po piętach depcze mu austriacki płatny zabójca Rudolf…

18 stycznia 2012, kino FORUM
16.30 Człowiek idzie za Słońcem reż. Michaił Kalik, 1961, 72'
Poetyckie opowiadanie o chłopcu idącym po ukochanym mieście w ślad za słońcem. Na swojej drodze mały obserwator spotyka różnych ludzi - dobrych i złych, wrażliwych i obojętnych...

18.15 Dom wiatru reż. Wiaczesław Złatopolskij, 2011, 90'
Spokojna, przeciętna, nierzucająca się w oczy woźna szpitala chorób zakaźnych dla dzieci - Taisia Lewszina - dowiaduje się, że jej syn, który przepadł 10 lat temu bez wieści na południowej granicy Rosji, nie żyje. Wiadomość ta doprowadziła kobietę do rozpaczy. Pewnego dnia aby zapełnić w duszy pustkę Taja postanawia zabrać ze szpitala siedmioletniego chłopczyka-Azjatę Timura-Tiomu, chorego na nieuleczalną chorobę, wszelkie diagnozy wskazują, że chłopiec niedługo umrze, jak naprawdę potoczą się losy chłopca...

20.00 Ziemia ludzi reż. Siergiej Goworuchin , 2011, 105'
Utalentowany, ale niecieszący się popularnością pisarz Aleksiej Komarow powraca do Moskwy z Workuty, gdzie pracował jako poszukiwacz złota. Powraca do cywilizowanego świata - Moskwy, który stał się okrutny i destrukcyjny. W Moskwie, gdzie jeszcze tak niedawno najważniejsza była uczciwość i szczerość, moralność i prawdziwa literatura, teraz rządzi władza i pieniądz. Bohater w drodze do Moskwy poznaje młodą kobietę, która jest tak samo samotna jak on. Przyjeżdża z nią do stolicy w nadziei odnalezienia szczęścia, upragnionej pracy i natchnienia. Jednak spotkania ze starymi znajomymi, "nowe życie", które również im się nie ułożyło, bezsensowne poszukiwania pracy w teatrach i wydawnictwach z nadzieją na zrozumienie i wsparcie, kończą się coraz to nowymi rozczarowaniami.

19 stycznia 2012, kino FORUM
18.00 Jesień reż. Andriej Smirnow, 1992, 104'
Bohaterowie melodramatu przyjeżdżają na kilka wolnych dni do odległej wioski i podają się za małżeństwo. W rzeczywistości on jest mężem innej kobiety, a ona ma za sobą nieudane małżeństwo. Te i inne powody przeszkadzały im do tej pory - a szczególnie jemu - aby podjąć najważniejszą, być może, decyzję w życiu …

20.00 Ziemia reż. Aleksandr Dowżenko + muzyka na żywo Marcin Pukaluk
ZIEMIA (1930 r.) ukraińskiego reżysera Aleksandra Dowżenki to bez wątpienia jeden z najpiękniejszych i najbardziej poetyckich filmów rosyjskich tego okresu i kanon kinematografii światowej. Choć głównym tematem filmu jest dziejąca się na Ukrainie kolektywizacja, modernizacja i zakładanie kołchozu, co jednoznacznie ukazuje, iż film ma wyraźny charakter ideologiczny i propagandowy to jednak po latach przetrwało, jakby wbrew intencjom reżysera to, co w filmie najbardziej istotne - dziś oglądamy to dzieło jako metafizyczny poemat o życiu i śmierci, portretujący czasy archaiczne, w których człowiek żył harmonijnie z naturą, z jej cyklami, przemijaniem i odradzaniem się. Dla Dowżenki ziemia jest mistyczną matką człowieka, strzegącą ładu natury, której jest on tylko częścią. "Ziemia" przeniknięta jest scenami majestatycznej przyrody, falujących łanów zbóż, mórz słoneczników, drzew uginających się od owoców czy pędzących koni. Ten właśnie świat burzy pomysł założenia kołchozu i pojawienie się traktora...

Marcin Pukaluk - kompozytor, muzykolog i multiinstrumentalista. Łączy wykształcenie oraz upodobanie do ciężkich, mrocznych brzmień z doświadczeniem wyniesionym z wieloletniej aktywności na gruncie muzyki ethno. W jego podejściu do muzyki uderza prostota środków, przejrzystość formy oraz niekiedy radykalna selekcja dźwięków. Cechy te wpisują go w powstały w latach 60-tych nurt minimal music. Artysta nie kryje zresztą źródeł swoich inspiracji, podając nazwiska takich kompozytorów jak: Steve Reich, Philip Glass, Henryk Mikołaj Górecki czy Wojciech Kilar. Szczególną pozycję w jego twórczości zajmują kompozycje do filmów niemieckich ekspresjonistów (Metropolis, Gabinet Doktora Caligari, Nosferatu - Symfonia Grozy). Łączą one w sobie głęboką fascynację przestrzenią wyrażającą się w dbałości o warstwę brzmieniową utworów, umiejętne operowanie nastrojem oraz (tak niezbędne w przypadku muzyki filmowej) wyczucie dramatyzmu.

Czytaj e-wydanie »

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny