NASZE
  QUIZY

  Sprawdź swoją wiedzę

  Rozwiń
  NASZE
  Zwiń

  Sprawdź swoją wiedzę

  Jeśli zastanawiałeś się nad zmianą zawodu, ale nie miałeś odwagi podejść do egzaminu, rozwiąż nasz test. Sprawdź swoje predsyspozycje

  Michał Materla na dłużej w areszcie? "To standardy z Korei...

  Michał Materla na dłużej w areszcie? "To standardy z Korei Północnej"

  Zdjęcie autora materiału
  Tomasz Dębek

  Aktualizacja:

  Polska

  Materla to były mistrz KSW

  Materla to były mistrz KSW ©Bartek Syta

  Ciąg dalszy sprawy zatrzymanego w grudniu przez CBŚ Michała Materli. Adwokaci walczą o prawa byłego mistrza KSW, prokuratura chce przedłużyć aresztowanie o kolejne trzy miesiące.
  Materla to były mistrz KSW

  Materla to były mistrz KSW ©Bartek Syta

  Materla to najdłużej panujący mistrz w historii KSW. Do porażki z Mamedem Chalidowem w listopadzie 2015 r. dzierżył tytuł kategorii średniej przez ponad trzy i pół roku. W grudniu ubiegłego roku do jego mieszkania w Szczecinie weszli nad ranem uzbrojeni w broń długą funkcjonariusze CBŚ. Mimo że w lokalu przebywały dzieci oraz żona Materli, a zatrzymany nie stawiał oporu, użyli granatów hukowych i paralizatora.


  Zawodnikowi postawiono zarzuty udziału w grupie przestępczej o charakterze zbrojnym oraz obrotu narkotykami. Sąd Okręgowy w Poznaniu zastosował środek zapobiegawczy w postaci trzymiesięcznego aresztu. Mimo odwołania obrońcy Materli i poręczenia za niego przez Pawła Nastulę, mistrza olimpijskiego z Atlanty, sportowiec wciąż przebywa w areszcie.

  - W naszej ocenie sformułowane na dziś zarzuty nie uzasadniały takiego sposobu zatrzymania Michała. Gdyby chodziło o inną osobę, paralizator prawdopodobnie nie zostałby użyty. Wydaje się, że z góry założono, jak potoczy się cała akcja. Na nagraniu z zatrzymania widać, jak funkcjonariusz przygotowuje paralizator do użycia - podkreśla Jakub Łysakowski, obrońca Materli. - W mediach pojawiły się informacje o tym, że podczas zatrzymania przybrał postawę bojową. To nieprawda. Pomimo zawodu Michała i jego sprawności fizycznej nikt nie wyobraża sobie chyba, że miałby stanąć do konfrontacji z dziesięcioma uzbrojonymi funkcjonariuszami. Wiem od Michała, że do takiej sytuacji nie doszło. Raz, że taka postawa mogła się dla niego skończyć tragicznie. Dwa, mogłoby to zagrozić bezpieczeństwu jego żony i dzieci. A to było dla Michała najważniejsze - dodaje.

  W środę obrońca Materli oraz menedżer zawodnika Norbert Sawicki zwołali konferencję, na której poinformowali o kulisach sprawy. - W ciągu trzech miesięcy złożyliśmy cały arsenał wniosków dowodowych. Każdy z nich pani prokurator odrzucała, uznając za nieprzydatny dla sprawy. Jej uzasadnienia były lakoniczne, jednozdaniowe. A gdyby zostały zbadane, mogłoby to zmienić optykę całej sprawy. Sytuacja jest oburzająca. Zasady kodeksu karnego obligują do sprawdzenia stanowiska podejrzanego. To łamanie konstytucyjnego prawa do obrony. Mogę interpretować to tylko tak, że prokurator obawia się naszych wniosków dowodowych - podkreśla Łysakowski. - Dla mnie cała sytuacja ma znamiona aresztu wydobywczego. To standardy wprost z Korei Północnej - piekli się Norbert Sawicki.

  Prokuratura złożyła wniosek o przedłużenie aresztu Materli o kolejne trzy miesiące. Dla kariery zawodnika to fatalna sytuacja, siedzi w celi dla niebezpiecznych aresztantów, w której spędza 23 godziny na dobę.

  Adwokaci Materli starają się nie dopuścić do przedłużenia aresztu. Zgłosili sprawę m.in. do Rzecznika Praw Obywatelskich, który poprosił prokuraturę o wyjaśnienia.

  Materla miał wyjść na wolność 13 marca. Wkrótce wyjaśni się, czy opuści areszt.

  Tomasz Dębek
  Obserwuj autora artykułu na Twitterze

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Poranny.pl poleca

   16-kilogramowy szczur zabity pod Białymstokiem

   16-kilogramowy szczur zabity pod Białymstokiem

   Biskup płakał gdy konsekrował: Najbrzydsze kościoły w Polsce. Jest i z Podlasia

   Biskup płakał gdy konsekrował: Najbrzydsze kościoły w Polsce. Jest i z Podlasia

   Nowoczesna bankowość jest mobilna

   Nowoczesna bankowość jest mobilna

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent