Oyama Karate Białystok. Pokazali, że są mocni

Karol Potaś
Rywalizacja na światowych zawodach w Wałbrzychu pozostanie jeszcze na długo w pamięci białostockich karateków zbiory prywatne
Podlascy karatecy zaliczyli doskonałe starty na zawodach w Wałbrzychu i Lublinie. Zdobyli aż dziesięć miejsc medalowych

W European Kyokushinkai Tezuka Group Open Champio-nship 2016 w Wałbrzychu startowali reprezentancji Oyama Karate Białystok i zdobyli tam aż siedem miejsc na podium.

Konkurencja była ogromna. W championacie wystartowało bowiem blisko 500 zawodników z 14 krajów świata m.in. z Rosji, Estonii, Francji, Japonii czy Iranu.

Z bardzo dobrej strony wśród juniorek starszych pokazała się Gabriela Skwiot, startująca w konkurencji kobudo. Zajęła pierwsze miejsce, co jest największym sukcesem białostockiego klubu karate w jego 23-letniej historii.

- Gabriela to w środowisku uznane nazwisko. W marcu zdobyła mistrzostwo Polski, ale by osiągnąć taki poziom pracowała na sali treningowej dziesięć lat - opowiada Witold Choiński, jeden z trenerów białostockich karateków.

Złoty medal zdobył również w kat. junior kumite- do 50 kg - Adam Grabowski.

- Forma Adama rosła z każdym kolejnym treningiem, a w Wałbrzychu zaprezentował się z najlepszej możliwej strony - dodaje Choiński.

Srebrny medal, w rywalizacji knockdown do 60 kg seniorek wywalczyła Ewa Wróbel. Cztery trzecie miejsca do dorobku białostoczan dołożyli jeszcze: Oliwia Balczun (kat. juniorek młodszych pow. 60 kg), Maciej Siegieńczuk (kat. seniorów starszych do 70 kg), Jarosław Kisiel (kat. seniorów starszych do 80 kg) i Paweł Matyszewski (kat. młodzieżowców do 70 kg).

- Jestem usatysfakcjonowany z wyników podopiecznych. Spośród czternastu moich zawodników aż siedmiu przywiozło medale. Ważniejsze jest jednak to, że karatecy zdobyli wartościowe doświadczenie. Dla dwunastki były to nawet pierwsze międzynarodowe zawody w karierze - kończy Choiński.

W XV Mistrzostwach Europy Open Karate i Pucharze Europy Kyokushin Karate w Lublinie, w stawce blisko 600 zawodników z aż 23 państw, wystartowało sześciu zawodników z Łomży i udało im się zdobyć trzy brązowe medale.

Na najniższym stopniu podium stanęli: Wiktor Kacprzyk (kat. kumite 12-13 lat do 40 kg), Tomasz Stachacz (kat. kumite 16-17 lat do 75 kg), Adam Stachacz (kat. kumite 16-17 lat do 65 kg).