Mecz Szkocja - Polska 2:2. Robert Lewandowski był niesamowity (zdjęcia, wideo)

Wojciech Konończuk, Agencja TVN/x-news
To, co stało się wczoraj w Glasgow, polscy kibice zapamiętają na długo. Po bramce w ostatniej akcji meczu, biało-czerwoni zremisowali ze Szkocją 2:2.

Przez większą część eliminacji Polska prowadziła w grupie D, lub była tuż za Niemcami. Wczoraj do 94. minuty przegrywała ze Szkocją 1:2 i spadała na trzecie miejsce. Z opresji wybawił nas Robert Lewandowski, dobijając odbitą od słupka piłkę kilka sekund przed ostatnim gwizdkiem sędziego.

Zaczęło się bardzo dobrze, również za sprawą kapitana naszej drużyny. Szkoci przed meczem wyśmiewali napastnika Bayernu Monachium, nazywając go płaczką i primadonną. Polski napastnik nic sobie z tego nie robił, pokazał klasę i szybko ukarał butę rywali. Dostał znakomite podanie ze środka pola i spokojnie posłał piłkę do siatki.

Wartość tej bramki była ogromna, bo gospodarze jakby dostali obuchem w głowę. Na długie minuty ich fani zamilkli, a na trybunach stadionu Hampden Park królowało kilkanaście tysięcy kibiców z Polski.

Dopiero w ostatnim kwadransie przed przerwą Szkoci przypomnieli sobie, że tylko zwycięstwo da im nadzieję na pozostanie w grze o EURO 2016. Naciskali coraz bardziej i w końcu dopięli swego. Szkoda, że akurat w tym spotkaniu strzał życia oddał Matt Ritchie, zaskakując Łukasza Fabiańskiego, tym bardziej, że do gwizdka sędziego na przerwę brakowało tylko 13 sekund.

Bramka tchnęła wiarę w gospodarzy, którzy po przerwie zaatakowali z pasją. Nasi odpowiedzieli tym samym i oglądaliśmy kawał naprawdę dobrego i emocjonującego meczu, z sytuacjami bramkowymi z obu stron. Nieszczęście nadeszło w 62. minucie, za sprawą błędu Kamila Grosickiego. Były piłkarz Jagiellonii Białystok w dziecinny sposób stracił piłkę, a Steven Fletcher wykonał wyrok. A przynajmniej tak się wydawało do ostatnich sekund, kiedy w zamieszaniu po rzucie wolnym uratował nas Lewandowski.

Przynajmniej baraże mamy już zapewnione, a w niedzielę zagramy w Warszawie z Irlandią o bezpośredni awans na finały EURO 2016. Wystarczy nam remis 0:0, lub 1:1.

Szkocja(1) 2

Polska(1) 2

Bramka: 0:1 - Lewandowski (3), 1:1 - Ritchie (45), 2:1 - Fletcher (62), 2:2 - Lewandowski (90).

Szkocja: Marshall - Hutton I, Martin, Hanley, Whittaker, Forrest (84. Dorrans), Fletcher, Brown I, Naismith (69. Maloney), Ritchie, Fletcher (74. McArthur).

Polska: Fabiański - Piszczek, Pazdan, Glik, Rybus I (71. Wawrzyniak), Błaszczykowski (83. Olkowski), Krychowiak I, Mączyński, Grosicki, Milik (62. Jodłowiec), Lewandowski.

Sędziował: Viktor Kassai (Węgry). Widzów: 49 359 tys.

Inne wyniki grupy D

Gruzja - Gibraltar 4:0 (3:0). Bramki: 1:0 - Wacadze (30), 2:0 - Okraszwili (35-karny), 3:0 - Wacadze (45), 4:0 - Kazaiszwili (87).

Irlandia - Niemcy 1:0 (0:0). Bramka: 1:0 - Long (70).

Niedziela: Polska - Irlandia, Niemcy - Gruzja, Gibraltar - Szkocja (wszystkie mecze o godz. 20.45).