Tur Basket Bielsk Podlaski - Żubry Białystok 66:74. Żubry władają naszym regionem (zdjęcia)

Rafał Piesio z Tura  musiał pogodzić się z prestiżową porażką w derbach regionu z Żubrami Białystok.
Rafał Piesio z Tura musiał pogodzić się z prestiżową porażką w derbach regionu z Żubrami Białystok. Krzysztof Jankowski
W starciu naszych drugoligowców Tur Bielsk Podlaski przegrał 66:74 z Żubrami Białystok.

O tym, że do meczu rewanżowego to białostoczanie będą władać koszykarskim Podlasiem zadecydował głównie Bartłomiej Wróblewski. Pozyskany przed sezonem przez Żubry zawodnik zdobył aż 31 punktów.

To właśnie Wróblewski, 40 sekund przed końcem spotkania, przy prowadzeniu bielszczan 66:65, popisał się celna trójką. Po kilkunastu sekundach skopiował swój wyczyn, wyprowadzając gości na prowadzenie 71:66. Po chwili wpadła też trójka Krzysztofa Kalinowskiego i Tur był bezradny.

Wcześniej na parkiecie, jak na derby przystało, trwał zacięty bój. Najczęściej scenariusz wyglądał tak, że Żubry odskakiwały, a gospodarze gonili przeciwników.

Tak było już na początku, kiedy drużyna Kamila Zakrzewskiego przez ponad sześć minut zdobyła ledwie trzy oczka i przegrywała 3:10. Zaczął się pościg i po rzutach Kordiana Jóźwiuka Tur objął nawet prowadzenie 11:10. Na więcej goście już nie pozwolili i w ostatniej minucie tej odsłony wypracowali sobie sześciopunktową przewagę (19:13).

Potem była zażarta walka o każdy metr parkietu, a prowadzenie przechodziło z rąk do rąk. W połowie trzeciej kwarty Żubry odskoczyły już na znaczny dystans (59:47), ale ich rywale nie rezygnowali. 53 sekundy przed końcową syreną trafił Jóźwiuk i Tur objął minimalne prowadzenie. Tyle, że za moment swój popisał zakończył Wróblewski, zapewniając gościom cenne zwycięstwo.
Wyniki 5. kolejki

Tur Basket Bielsk Podlaski - Żubry Białystok 66:74 (13:19, 19:14, 13:18 21:23). Punkty dla Tura: Jóźwiuk - 14, Mateusz Bębeniec - 11, Pisarczyk - 10, Kuczyński - 8, Bajtus - 8, Zielinko - 5, Kus - 4, Piesio - 2, Maciej Bębeniec - 2, Milewski - 2. Punkty dla Żubrów: Wróblewski - 31, Szczerbatiuk - 14, Kalinowski - 10, Zabielski - 9, Misiewicz - 4, Karasiewicz - 4, Monach - 2, Andruk - 0.

AZS UJK Kielce - Stal Stalowa Wola 91:62, Rosa-Sport Radom - Legia II Warszawa 110:43, Sokół Ostrów Mazowiecka - Dziki Warszawa 54:62, ŁKS AZS UŁ SG Łódź - Syntex Księżak Łowicz 64:76.