Flota Świnoujście - Jagiellonia Białystok 0:1. Żółto-czerwoni awansowali do 1/8 finału (2x wideo)

Piłkarze Jagiellonii na rozgrzewce przedmeczowej.
Piłkarze Jagiellonii na rozgrzewce przedmeczowej. Fot. Wojciech Konończuk
Jagiellonia Białystok pokonała w Świnoujściu Flotę 1:0 w 1/16 finału Pucharu Polski. Jedyną bramkę meczu zdobył już na początku spotkania Maciej Makuszewski.

Trener Michał Probierz zdecydował się dać szansę kilku zawodnikom, którzy rzadziej mają okazję na występy w meczach ligowych, jak Igor Lewczuk, czy Przemysław Trytko.

W spotkaniu z Flotą zabrakło natomiast kontuzjowanych Marcina Burkhardta i Andriusa Skerli. Na ławce rezerwowych pozostali m.in. Tomasz Frankowski i Kamil Grosicki.

Już w 5. minucie białostoczanie obejmują prowadzenie. Maciej Makuszewski decyduje się na strzał zza pola karnego i jest 1:0 dla Jagi.

W 12. minucie blisko podwyższenia wyniku Ndabenkulu Ncube. Po dośrodkowaniu Jarosława Lato piłkę w ostatniej chwili strąca na róg bramkarz Floty Krzysztof Żukowski.

Żółto-czerwoni w tym fragmencie kontroluja grę i nie pozwalają gospodarzom na zbyt wiele . Ataki Floty są chaotyczne i dość schematyczne - nie sprawiają większych problemów białostockim obrońcom.

W 37. minucie Flota przeprowadza jednak dość ładną akcję. Podawał Chi-Fon do Nwaogu, lecz ten ostatni zachwiał się przy strzale i piłka minęła bramkę Sandomierskiego. Kibice Floty domagali się rzutu karnego, lecz nie było podstaw do jego podyktowania.

Na drugą połowę nie wybiegł już słabo spisujący się Ncube, którego zastępuje Kamil Grosicki. W szeregach gospodarzy także dwie zmiany - na boisku meldują sie dwaj byli jagiellończycy Bartłomej Niedziela (za Dylewskiego) i Ensar Arifovic (zmienia Chi-Fona).

W 55. minucie po faulu Cionka na Nwaogu Flota egzekwuje rzut wolny z 17 metra, ale Sandomierski nie daje się zaskoczyć po strzale Paczkowskiego.

W 62. minucie groźnie uderza Makuszewski, lecz Żukowski broni strzał pomocnika Jagiellonii. W odpowiedzi akcja Floty i Grzyb w ostatniej chwili uprzedza Nwaogu.

W szeregach żółto-czerwonych kolejna zmiana. W 66. minucie Hermes zastępuje Przemysława Trytko. W międzyczasie za faul ukarany żółtą kartką zostaje Tadas Kijanskas.

W 75. minucie groźnie pod białostocką bramką. Po rzucie rożnym strzela Niewiada i piłka szczęśliwie trafia w głowę Kijanskasa. Za chwilę ostatnia roszada w Jadze - zmęczonego Makuszewskiego zmienia Tomasz Kupisz.

W 78. minucie ładną akcją popisuje się Kamil Grosicki, który wygrywa pojedynek z obrońcą Floty i podcinką próbuje pokonać Żukowskiego. Piłka przechodzi jednak minimalnie nad poprzeczką bramki gospodarzy.

W 82. minucie Grzyb znalazł się w polu karnym, lecz przegrał pojedynek z bramkarzem Floty. Dobitka Grosickiego trafia niestety, tylko w słupek. Wciąż Jaga prowadzi tylko 1:0.

W końcówce spotkania gospodarzom brakuje juz sił, by zaatakować zdecydowanie. Mimo tego, że sędzia doliczył aż cztery minuty wynik nie ulega zmianie. Jaga awansuje do nastepnej rundy Pucharu Polski.

Mecze 1/8 finału PP rozegrane zostaną w dniach 26-27 października.

Flota Świnoujście - Jagiellonia Białystok 0:1 (0:1). Bramka: 0:1 - Makuszewski (5). Żółte kartki: Arifovic - Kijanskas.

Flota: Żukowski - Falisiewicz, Udarević, Rygielski, Paczkowski - Ciarkowski, Niewiada, Bodziony (83. Magdziński), Dylewski (46. Niedziela)- Nwaogu, Chi Fon (46. Arifovic)

Jagiellonia: Sandomierski - Lewczuk, Kijanskas, Cionek, Norambuena - Makuszewski (76. Kupisz), Kascelan, Grzyb, Lato - Trytko (66. Hermes), Ncube (46. Grosicki).