Badminton. Robert Mateusiak i Nadia Zięba wygrywają

Tomasz Dworzań[email protected]
Nadia Zięba (z lewej) i Robert Mateusiak z trofeami za triumf w zawodach w Warszawie Zbiory prywatne
Robert Mateusiak i Nadia Zięba z białostockiego Hubala zwyciężyli w turnieju Yonex Polish Open 2016, rozgrywanym w Warszawie.

Duet z Podlasia triumfował w grze mieszanej i tym samym zdobył tytuł międzynarodowego mistrza Polski, bo taki status miały zawody, odbywające się w Arenie Ursynów. Oprócz tego, impreza zaliczana była również do cyklu kwalifikacji do igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro, a pula nagród wyniosła 16 100 euro.

- Nie zliczę już, który to mój tytuł międzynarodowego mistrza Polski, bo wcześniej zdobyłem ich sporo także w grze deblowej. Ten sukces smakuje na pewno wyjątkowo, bowiem wygraliśmy przed własną publicznością - przyznaje Mateusiak.

Zwycięstwo w turnieju znacznie przybliżyło białostocką parę mikstową do udziału w igrzyskach. Do zawodów przystępowali oni rozstawieni z numerem pierwszym i z roli faworyta się wywiązali. Pokonali niżej notowanych przeciwników z Indonezji, Wietnamu i Niemiec. W finale nie dali natomiast szans 84. w światowym rankingu parze z Malezji - Meng Tan i Pei Jing Lai, wygrywając z nimi 21:14, 21:18.

- Może być tak, że nie będziemy musieli już uczestniczyć w kolejnych turniejach kwalifikacyjnych, żeby pojechać do Rio. Wiele zależy od dokonań w najbliższym miesiącu innych par, rywalizujących z nami o wyjazd do Brazylii - tłumaczy Mateusiak.

Białostoczanie zajmują obecnie 17. miejsce na światowej liście, dające przepustki do Rio, a po zawodach w stolicy powinni nawet awansować na pozycję 16 i zyskać rozstawienie w mistrzostwach Europy. W wypadku, gdyby nieoczekiwanie wypadli poza bezpieczną „20”, pozostanie im jeszcze szansa na poprawienie lokaty w turnieju w Singapurze.

Krok do Rio zrobili też debliści - Adam Cwalina z SKB Suwałki, występujący w parze z Przemysławem Wachą z Technika Głubczyce. W Warszawie dotarli do półfinału, ulegając w nim duetowi z Tajlandii i zdobywając ostatecznie brąz. Suwalsko-głubczycka para zajmuje w rankingu 27. miejsce, dające wyjazd na igrzyska, ale by je zachować, będą musieli dobrze spisywać się w kwietniowych challengerach.

Na miejscu dającym przepustkę do Brazylii jest obecnie także Adrian Dziółko. Singlista białostockiego Hubala w Warszawie przegrał pojedynek o ćwierćfinał, ale 60. pozycja w rankingu daje mu awans na igrzyska.