X Mistrzostwa Polski w Koluchstylu. Podlasianie znów zawojowali krajowy czempionat [Zdjęcia, Wideo]

Jakub Laskowski
Podlaska dyscyplina kolustyl rozwija się w dynamicznym tempie
Podlaska dyscyplina kolustyl rozwija się w dynamicznym tempie Anatol Chomicz
KS Sumo Koluch Białystok po raz dzięsiąty wygrał klasyfikację drużynową mistrzostw Polski w Koluchstylu, zdobywając w stolicy Podlasia cztery złote medale.

Po raz kolejny byliśmy najlepsi, ale z roku na rok przychodzi nam to z większym trudem. Poziom klubów w Polsce stale się podnosi, co nas nie martwi, a cieszy. Koluchsty jako dyscyplina wciąż się rozwija, a pokazują to wyniki krajowego czempionatu - mówi Wiesław Koluch, twórca koluchstylu i założyciel podlaskiego klubu.

Oprócz Sumo Koluch, w zawodach wzięli udział zawodnicy dwóch innych klubów z naszego regionu - UKS Podlasia Białystok i UKS Michałowo. I trzeba przyznać, że także spisali się bardzo dobrze. Duże powody do radości ma Podlasie, którego reprezentanci zdobyli w sumie dwa medale, w tym jeden złoty - Dariusza Ryżykowa w kategorii do 82 kg.

W kategorii seniorów i seniorek mocnych nie było na zawodników Sumo Koluch. Jak zwykle wśród mężczyzn brylował Paweł Zimnoch, który w cuglach wywalczył pierwsze miejsce w kategorii do 109 kg. Niespodzianką jest srebrny medal Julii Łodzińskiej. Podopieczna Kolucha nie obroniła tytułu mistrzyni Polski w kategorii do 74 kg.

- I to pokazuje, że odmiana w kobiecej odmianie Koluchstylu rozwija się prężnie. Jest to swego rodzaju sensacja, ale rywalki akurat w tej kategorii wagowej, wysoko postawiły poprzeczkę - tłumaczy Koluch.

Ponadto w juniorkach równych sobie nie miała Agnieszka Owczarczuk, która w swojej kategorii zdobyła złoto i dodatkowo wśród seniorek stanęła na najniższym stopniu podium.

Ma się czym pochwalić również junior Patryk Hojka, jedyny reprezentant klubu z Michałowa, który stanął na podium. Podlasianin zdobył srebro w kategorii do 60 kg.

- Na duże słowa uznania zasługuje także Janek Romanowski. W swojej kategorii jak burza przeszedł wszystkie szczeble i nawet w finale był nie do zatrzymania - relacjonuje Koluch.

Mistrzostwa Polski w Białymstoku były pożegnaniem Wiesława Kolucha z rolą szkoleniowca Sumo Koluch. Nowym trenerem białostockiego klubu został jego syn - Wiesław Karol Koluch.

- Wynika to z wielu obowiązków w reprezentacji Polski i Światowej Organizacji Koluchstylu - kończy.

Wyniki Podlasian
I miejsca: Katarzyna Waluk (kat. +74 kg, Sumo Koluch Białystok), Paweł Zimnoch (109 kg, Sumo Koluch), Jan Romanowski (74 kg, Sumo Koluch), Dariusz Ryżykow (82 kg, Podlasie Białystok), Agnieszka Owczarczuk (64 kg juniorki, Sumo Koluch).

II miejsca: Julia Łodzińska (74 kg, Sumo Koluch), Edward Koluch (+109 kg, Sumo Koluch), Bartosz Łętowski (92 kg, Podlasie Białystok), Patryk Piet-rzeniak (82 kg, Sumo Koluch), Patryk Hojka (60 kg juniorzy, Michałowo).

III miejsca: Agnieszka Owczarczuk (65 kg, Sumo Koluch), Joanna Kruk (56 kg, Sumo Koluch), Piotr Cwalina (92 kg, Sumo Koluch), Piotr Kułakowski, Karol Sobolewski (obaj 74 kg, Sumo Koluch), Grzegorz Cwalina (60 kg juniorzy, Sumo Koluch).