Stal Stalowa Wola - Żubry Białystok 68:93. Przed nami II runda play-off o I ligę

ted
Żubry Białystok (na żółto) wyeliminowały pierwszego przeciwnika na drodze do I ligi Anatol Chomicz
Żubry Białystok po raz drugi pokonały Stal Stalowa Wola, tym razem na wyjeździe 93:68 i awansowały do II rundy play-off II ligi. Podobnie jak w stolicy Podlasia, znów o zwycięstwie podopiecznych Tomasza Kujawy zadecydowała bardzo dobra gra po przerwie.

- W pierwszej kwarcie nasza defensywa nie była zbyt szczelna. Pozwalaliśmy rywalom na granie akcji do końca i szukanie łatwych pozycji. W drugiej kwarcie było już nieco lepiej, dlatego udało nam się wypracować kilka punktów przewagi przed przerwą - mówi Kujawa.

Białostoczanie schodzili do szatni wygrywając ośmioma oczkami, choć jeszcze pięć minut przed przerwą to gospodarze prowadzili 30:29. To było jednak wszystko, na co było ich stać w tym spotkaniu, bo końcówkę drugiej kwarty dużo lepiej rozegrali przyjezdni. Sygnał do ataku dał Krzysztof Kalinowski, który dwa razy z rzędu trafił za trzy punkty (w całym meczu rozgrywający białostoczan zanotował aż pięć takich trafień), a przewagę Żubrów powiększyli jeszcze Arkadiusz Zabielski i Bartłomiej Wróblewski.

Losy meczu na dobre rozstrzygnęły się w trzeciej kwarcie, wysoko wygranej przez białostoczan 31:14. Po rzucie Aleksandra Szczerbatiuka przewaga gości w pewnym momencie przekroczyła 20 oczek (63:42) i stało się jasne, że gospodarze w tym meczu już wiele nie zdziałają. Szkoleniowiec Żubrów mógł już w ostatnich 10 minutach desygnować na parkiet rezerwowych, którzy kontrolowali grę i utrzymali, a nawet jeszcze powiększyli przewagę.

- Trzeba przyznać, że mieliśmy wysoką skuteczność w rzutach za trzy punkty, bo ponad 50 procent. Poza tym, tylko dwa razy pomyliliśmy się z rzutów wolnych, a to dobry wynik - opowiada Kujawa. - Na pewno pomogło nam to, że do Stalowej Woli pojechaliśmy dzień przed meczem i mogliśmy potrenować w miejscowej hali. Cieszy też to, że zagrali wszyscy, cała 12 zawodników i wszyscy zdobyli punkty. To bardzo ważne przed kolejnymi meczami. Każdy zawodnik wchodząc walczy i daje coś od siebie - podkreśla szkoleniowiec Żubrów.

Białostoczanie mogą już szykować się do kolejnej fazy walki o I ligę. W II rundzie play-off rywalem Żubrów będzie zwycięzca rywalizacji, toczącej się w grupie „C”, czyli AZS AWF Katowice z Polonią Bytom. Po pierwszym meczu prowadzi ekipa z Katowic, a drugie spotkanie odbędzie się w poniedziałek w Bytomiu.

- Wydaje mi się, że awansuje zespół z Katowic i nastawiamy się na potyczkę właśnie z nim - przyznaje Kujawa.

Wynik I rundy play-off
Stal Stalowa Wola - Żubry Białystok 68:93 (16:17, 16:23, 14:31, 22:22). Stan rywalizacji (do dwóch zwycięstw): 0:2. Awans: Żubry.

Żubry: Kalinowski - 17, Wróblewski - 12, Misiewicz - 12, Karasiewicz - 12, Niewiński - 9, Szczerbatiuk - 8, Zabielski - 6, Monach - 5, Wielechowski - 4, Andruk - 4, Kamiński - 2, Borowik - 2.