Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Solidna „Złota Setka”

Redakcja
Firmy ze Złotej setki są dominującą częścią gospodarki województwa podlaskiego i wyznaczają pozycję gospodarczą regionu. Naturalne jest więc ich skojarzenie z gospodarczym sukcesem a samo znalezienie się przedsiębiorstwa w „Złotej Setce” można postrzegać jako nobilitację – wszak aż 99,9% firm z regionu tego zaszczytu nie dostąpiło
Firmy ze Złotej setki są dominującą częścią gospodarki województwa podlaskiego i wyznaczają pozycję gospodarczą regionu. Naturalne jest więc ich skojarzenie z gospodarczym sukcesem a samo znalezienie się przedsiębiorstwa w „Złotej Setce” można postrzegać jako nobilitację – wszak aż 99,9% firm z regionu tego zaszczytu nie dostąpiło
Już po raz dziewiaty poznalismy 100 największych przedsiębiorstw województwa podlaskiego. Wprawdzie w wymiarze statystycznym stanowią one zaledwie 0,1% wszystkich przedsiębiorstw w województwie, ale osiągają aż ok. 70% przychodów i wyniku finansowego wszystkich prowadzących księgi rachunkowe i zatrudniających powyżej 9 osób przedsiębiorstw w regionie - podkreśla dr Anatoliusz Kopczuk z Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Białymstoku.

Są więc one dominującą częścią gospodarki województwa i wyznaczają pozycję gospodarczą regionu. Naturalne jest więc ich skojarzenie z gospodarczym sukcesem a samo znalezienie się przedsiębiorstwa w „Złotej Setce” można postrzegać jako nobilitację – wszak aż 99,9% firm z regionu tego zaszczytu nie dostąpiło.
Wielkość przedsiębiorstwa kojarzy się z jego potencjałem i siłą oddziaływania na otoczenie. Daje ona siłę przetargową u dostawców i atuty w grze rynkowej, poszerza możliwości pozyskania kapitału, ułatwia skuteczną komunikację z władzami państwowymi i samorządowymi. Statystyki pokazują również, że duże firmy mają relatywnie większą zdolność do przetrwania, niż firmy małe. Ale nie oznacza to, że są one wolne od niebezpieczeństw wystąpienia sytuacji kryzysowych. Nie wystarczy urosnąć. Chodzi też o to, aby osiągniętą pozycję utrzymać i móc działać dalej. I tu pojawia się potrzeba zwracania uwagi na warunkujące trwanie i rozwój cechy efektywnościowe. Są to też pytania o przyszłość badanych firm, ale także – o perspektywy rozwojowe regionu.
Informacje zebrane na potrzeby „Złotej Setki” nie pozwalają na dużą szczegółowość analizy kondycji ekonomicznej wszystkich przedsiębiorstw, ale umożliwiają ocenę skali ich zróżnicowania pod względem uzyskanych wyników ekonomicznych.
Ze analizy struktury aktywów wynika, że „Złotą Setkę” tworzą przedsiębiorstwa o dużym potencjale technicznym – udział majątku trwałego w aktywach wynosi średnio blisko 40%, a w 36 przedsiębiorstwach przekracza 50%.


Mimo niepewnej koniunktury gospodarczej, większość przedsiębiorstw „Złotej Setki” (60%) w roku 2011 realizowała programy inwestycyjne o wartości większej, niż naliczona amortyzacja. Oznacza to reprodukcję rozszerzoną i rozwój techniczny przedsiębiorstwa. Tylko w kilku przedsiębiorstwach wartość netto majątku trwałego w roku 2011 wskazuje na wystąpienie sytuacji odwrotnej.
Równocześnie zwraca uwagę duża niezależność finansowa przedsiębiorstw – aż w 32 z nich kapitał własny stanowi ponad 50% kapitałów ogółem, a tylko 12 przedsiębiorstw ma ten kapitał na poziomie poniżej 20%.

W większości przedsiębiorstw (58%) kapitał własny przewyższa wartość majątku trwałego. Oznacza to stabilność finansową i stosunkowo wysoki stopień bezpieczeństwa finansowego oraz wskazuje na dobre podstawy do zachowania płynności finansowej. Potwierdzają to osiągnięte wskaźniki zdolności do obsługi bieżących zobowiązań (płynności).

Zdecydowana większość przedsiębiorstw (64%) ma wskaźniki płynności na poziomie przynajmniej zadawalającym, a 44% - na wysokim. Tylko 8% przedsiębiorstw ma ten wskaźnik na poziomie poniżej 0,8, sygnalizującym problemy z płynnością finansową.

W stosunku do roku 2010 18 przedsiębiorstw odnotowało spadek sprzedaży, ale tylko 3 z nich – o więcej, niż 20%. Zdecydowana większość przedsiębiorstw zwiększyła swoje przychody ze sprzedaży, w tym 40% z nich – o więcej niż 20%, a 14%  - o więcej niż 50%. Potwierdza to dobry odbiór rynkowy produktów i usług przedsiębiorstw „Złotej Setki”.  
Z dynamiką sprzedaży koresponduje jej rentowność i zysk netto.

Rentowność netto sprzedaży nie jest wysoka – wprawdzie w 30% przedsiębiorstw przekracza 5%, ale jej wartość średnia wynosi 3,1%., a w 12% przedsiębiorstw wystąpiła strata netto. Na tle roku poprzedniego widoczna jest za to wysoka dynamika zysku.

Aż 77% firm uzyskało przyrost zysku o więcej, niż 50%, a w co drugiej - zysk się podwoił. Ostatecznym skutkiem tego jest wysoka rentowność kapitału własnego - w co drugim przedsiębiorstwie przekraczająca 10% a w co czwartym – 20%.
Przedstawiona analiza wskazuje, że „Złota Setka” skupia przedsiębiorstwa o rożnej charakterystyce, ale zdecydowaną większość z nich cechuje duży potencjał techniczny i dobra kondycja ekonomiczna. Mimo niepewnej koniunktury gospodarczej zdecydowały się one na rozwojowe programy inwestycyjne, w których finansowaniu duży udział miały kapitały własne.  Z ukształtowanej struktury majątkowo-kapitałowej (duży udział kapitału własnego w finansowaniu majątku trwałego) wynika stosunkowo małe ryzyko finansowe, potwierdzone korzystnymi wskaźnikami płynności finansowej. Pozytywną ocenę uzupełniają wysoka dynamika sprzedaży i jeszcze wyższa dynamika zysku netto. Uzasadnia to przekonanie, że „Złota Setka” jest dobrą wizytówką regionu i jego cennym strategicznym zasobem.
 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny