Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sobór św. Mikołaja. Uroczystości ku czci Białostockiej ikony Matki Bożej (zdjęcia)

(dor)
Uroczystości ku czci Białostockiej ikony Matki Bożej
Uroczystości ku czci Białostockiej ikony Matki Bożej Anatol Chomicz
Prawosławni mieszkańcy Białegostoku dziś obchodzą święto Białostockiej ikony Matki Bożej.

[galeria_glowna]
Białostocka ikona Matki Bożej zwykle znajduje się w prawej nawie katedry, pomiędzy ikonostasem a relikwiami św. męcz. młodzieńca Gabriela. W każdy drugi drugi czwartek po Pięćdziesiątnicy celebrowane są uroczystości ku czci Matki Bożej. Pod koniec uroczysta procesja z obrazem obchodzi katedrę, a duchowni odczytują stosowne fragmenty Ewangelii.

W tym roku uroczystości celebrowali ordynariusz diecezji białostocko-gdańskiej arcybiskup Jakub wraz z biskupem supraski Grzegorzem.

Białostocka ikona Matki Bożej - historia

Białostocką ikonę Bogurodzicy namalowano po 1668 roku na wzór słynącej cudami ikony Matki Bożej Supraskiej. W latach 20. XVIII wieku białostocki obraz znalazł się w ufundowanej przez Jana Klemensa Branickiego cerkwi św. Mikołaja.

Później niedaleko starej drewnianej świątyni wzniesiono murowaną. Jej budowę zakończono w 1846 roku, a wyświęcił ją biskup litewski i wileński Józef Siemaszko

Cudowną ikonę Białostockiej Matki Bożej umieszczono w kiocie po prawej stronie nawy głównej. Namalowany na desce wizerunek miał 1,5 m wysokości i 1 m szerokości. Postać Orędowniczki i Dzieciątka eksponowana była na złoto-różowym tle. Obraz zdobiła masywna srebrna riza, przy której umieszczono wota. Doświadczane za wstawiennictwem Bogurodzicy uzdrowienia skutkowały intensyfikacją kultu ikony, a cerkiew pw. św. Mikołaja stała się główną świątynią miasta.

Podczas I wojny światowej, w 1915 roku Białostocka Ikona Matki Bożej została wywieziona do Moskwy, skąd już nie powróciła a jej losy nie są znane.

Obraz, który obecnie znajduje się w soborze św. Mikołaja jest kopią sporządzoną na bazie fotografii z XVII-wiecznego oryginału.

Bogurodzica i siedzący na Jej lewej ręce Zbawiciel ubrani są w białe (z lekka jasnoniebieskie) szaty. Niebieskawy kolor wypełniający tło oraz wizerunki Orędowniczki i Dzieciątka to wynik obserwacji ikonografa.

Twórca dzisiejszej ikony nie dysponował oryginałem cudownego obrazu, nie znał go - wizerunek został odwzorowany ze zdjęcia, na którym właściwa ikona była ukryta pod srebrną koszulką.

Słuszne zatem jest twierdzenie, że współczesna kopia Białostockiej ikony Matki Bożej to wierny obraz srebrnej rizy, który zdobił oryginał XVII-wiecznej ikony.

Czytaj e-wydanie »

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny