MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Potrzebne zaufanie

PAWEŁ WAŃCZKO
Podejmując decyzję o wyborze funduszu emerytalnego decydujemy o wysokości naszej przyszłej emerytury. Możemy wybrać tylko jedno towarzystwo emerytalne, więc decyzja ta powinna być przemyślana.

Przede wszystkim powinniśmy wybrać taki fundusz emerytalny, który zapewni nam pewny i wysoki zysk, a w efekcie satysfakcjonującą emeryturę. Dlatego przed wyborem należy przeanalizować oferty wszystkich funduszy.

Potrzebne zaufanie

Podejmując decyzję zwróćmy uwagę na wiarygodność funduszu, jego efektywność oraz jakość oferowanych usług. Wybierzmy instytucję, której możemy zaufać.
Wśród towarzystw emerytalnych znajdujemy zarówno firmy oparte wyłącznie na kapitale polskim, jak też wyłącznie zagranicznym. Dla nas ważna powinna być reputacja akcjonariuszy Powszechnego Towarzystwa Emerytalnego oraz ich doświadczenie w zarządzaniu środkami pieniężnymi.
Firmy tworzące towarzystwo emerytalne powinny mieć:

  • doświadczenie na rynku polskim i zagranicznym,
  • stabilną sytuację finansową,
  • długofalową politykę inwestycyjną na rynku polskim.
    Obecność tych czynników świadczy, że akcjonariusze PTE traktują PTE jako inwestycję długoterminową. Pamiętajmy, że fundusze emerytalne będą budowały swoją strategię w perspektywie 10-40 lat. Wysoka wartość kapitałów własnych PTE jest ważnym elementem wiarygodności, gdyż zabezpiecza pokrycie ewentualnych strat.

    Najważniejsze są efekty

    Na efektywność naszych oszczędności przekazywanych do OFE mają wpływ:
  • Wzrost jednostki uczestnictwa.
    Możemy sami przekonać się o wartości jednostek uczestnictwa danego funduszu. Oczywiście powinniśmy wybrać ten fundusz, który rokuje nadzieję, że będzie osiągał najwyższą stopę zwrotu w przyszłości. Wybierając taki fundusz możemy oprzeć się na analizie: danych historycznych - tzn. wybieramy ten, który osiągnął najwyższą stopę zwrotu w przeszłości.
    Pamiętajmy jednak, że analiza wyników PTE w pierwszym okresie ich działalności jest bardzo trudna i można się pomylić.
  • Wysokość prowizji
    Każde PTE pobiera prowizje. Im są one większe tym mniej pieniędzy jest inwestowanych. Najlepiej więc wybrać takie PTE, dla którego najlepsza będzie relacja osiąganych zysków do wielkości potrącanej prowizji. Najlepszy byłby taki, który miałby jednocześnie najwyższe zyski i najniższą prowizję.
    Generalnie PTE pobierają dwa rodzaje opłat:
  • opłata na pokrycie kosztów administracyjnych związanych z obsługą członków funduszu (jest to określona procentowo prowizja od składki do OFE pobierane przez PTE),
  • opłatę za zarządzanie (jak dotąd wszystkie PTE pobierają taką samą stawkę równą górnemu ograniczeniu ustawowemu w wysokości 0,05 proc. wartości zarządzanych aktywów netto w skali miesiąca).
    Prowizja pobierana od naszych pieniędzy wpływających do funduszu w większości OFE maleje w kolejnych latach naszego uczestnictwa lub jej wysokość jest uzależniona od roku kalendarzowego.

    Zapytaj znajomych

    PTE musi informować nas również o stanie lokowanych składek na poczet przyszłej emerytury. Od PTE możemy wymagać:
  • dotrzymania obowiązków informacyjnych (m.in. informowanie członków o stanie ich rachunków),
  • ułatwień w kontakcie z administracją funduszu, czyli: rozległej sieci przedstawicieli, zapewnienia nam informacji telefonicznej (m.in. o stanie naszego rachunku w OFE, wartości jednostki rozrachunkowej itd.), dostępu do naszego konta przez internet.
    Warto więc przed dokonaniem wyboru funduszu, popytać znajomych, jaki sami wybrali fundusz i czy są zadowoleni z jakości obsługi.

    Weź sprawy w swoje ręce

    Każda osoba urodzona po 31 grudnia 1968 r. powinna przystąpić do otwartego funduszu emerytalnego w terminie siedmiu dni od daty podjęcia pracy lub innej działalności, z tytułu której odprowadzane są składki na ubezpieczenia emerytalne. Jeżeli tego nie zrobi, ZUS powinien przypomnieć jej o tym obowiązku. Dla osób, które pomimo pisemnego wezwania, nie wybrały funduszu, ZUS wylosuje fundusz emerytalny, do którego zostaną skierowane składki.
    W najbliższym losowaniu wezmą udział wszyscy, którzy otrzymają od ZUS pisemne zawiadomienie, przypominające o konieczności zawarcia umowy z OFE i nie wybrali funduszu do 10 stycznia br. W tej grupie znajdą się osoby, które w ciągu bieżącego roku rozpoczęły pracę, z tytułu której przekazywane są składki na ubezpieczenia emerytalne. Są to, między innymi:
  • absolwenci, szkół, techników, studiów którzy podjęli pracę na podstawie umowy o pracę,
  • uczniowie, którzy odbyli pierwsze płatne praktyki zawodowe,
  • osoby, które w ramach samodzielnie prowadzonej działalności zaczęły opłacać składki na ubezpieczenia emerytalne,
  • osoby, które podjęły pierwszą pracę na podstawie umowy o pracę.
    Losowanie do OFE nie dotyczy natomiast studentów, uczniów do 26 roku życia, którzy podjęli pracę w ramach umowy zlecenia, umowy o dzieło lub rozpoczęli studia doktoranckie. Wszystkie te osoby powinny już teraz zapoznać się z ofertą funduszy emerytalnych i dokonać wyboru, tak by po rozpoczęciu pracy zawodowej, w ustawowym terminie siedmiu dni, podpisać umowę z wybranym OFE.
    Osoby, które wezmą udział w losowaniu w styczniu br. zostaną rozlosowane do funduszy proporcjonalnie do udziału danego funduszu w rynku na koniec grudnia ub.r.
  • Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska