Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skarb ze Złotorii pokażą w muzeum

Julita Januszkiewicz [email protected]
Piotr Niziołek (z lewej) i Adam Wawrusiewicz od razu pochwalili się  swoim odkryciemnad rzeką w Złotorii
Piotr Niziołek (z lewej) i Adam Wawrusiewicz od razu pochwalili się swoim odkryciemnad rzeką w Złotorii Anatol Chomicz
Już dziś otwarcie niezwykłej wystawy. Skarb to przede wszystkim monety odkryte nad rzeką

Gwiazdą wieczoru będzie denar Bolesława Chrobrego. To trzeci znany egzemplarz tej odmiany. Pokażemy też 230 srebrnych wczesnośredniowiecznych monet z Zachodniej Europy oraz inne zabytki od neolitu do czasów nowożytnych - zdradza Piotr Niziołek z Muzeum Historycznego w Białymstoku.

- Czegoś takiego codziennie nie odnajduje się. Bardzo rzadko mamy do czynienia z przedmiotami o takim znaczeniu historycznym i naukowym - zapewnia Adam Wawrusiewicz, archeolog z Muzeum Podlaskiego.

To w kwietniu jego ekipa w Złotorii natrafiła na skarb. Całkiem przypadkowo. W lutym zeszłego roku ktoś znalazł monety. Był na tyle uczciwy, że powiadomił o tym pracowników Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

Archeolodzy zdecydowali się więc jak najszybciej zbadać ten teren. I natrafili na pozostałości niewielkiego naczynia. W nim kolejne monety.

- W trakcie badań wydobyto 181 numizmatów i ich ułamków, a także trzy fragmenty srebrnych placków, pozostałości srebrnej ozdoby oraz siedem żelaznych odważników - wylicza Joanna Januszkiewicz z Muzeum Historycznego.

Monety zostały zbadane i opisane. Zidentyfikowano niezwykły rarytas - denar Bolesława Chrobrego. Ta perełka to jedna z najsłynniejszych monet w historii mennictwa polskiego. Denar był bity prawdopodobnie w latach 1010-1020, jeszcze przed koronacją Bolesława Chrobrego na pierwszego króla Polski w 1025 roku. Najstarszymi monetami znalezionymi w Złotorii są też denary niemieckie bite za cesarzy Ottona I i Ottona II - od 936 roku do lat 80. X wieku. Ciekawe są też monety angielskie z przełomu X i XI wieku. Wśród znalezisk było też kilka numizmatów czeskich i węgierskich.

Archeolodzy i historycy podkreślają, że to co odkryto w Złotorii to rzecz bezcenna. - Ten skarb jest ewenementem na Podlasiu. I należy go zaliczyć do największych odkryć w ostatnich latach - nie ukrywa Adam Wawrusiewicz. Monety będzie można zobaczyć już dzisiaj o godz. 18 w Muzeum Historycznym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny