Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sejny - Oaza spokoju

Agata Masalska
Główna ulica miasta - Józefa Piłsudskiego. Przy niej znajdują się najważniejsze w mieście obiekty: bazylika, pałac biskupi oraz Biała Synagoga. Latem często odbywają się tutaj festyny oraz plenerowe imprezy.
Główna ulica miasta - Józefa Piłsudskiego. Przy niej znajdują się najważniejsze w mieście obiekty: bazylika, pałac biskupi oraz Biała Synagoga. Latem często odbywają się tutaj festyny oraz plenerowe imprezy. Fot. Agata Masalska
Na polsko-litewskim pograniczu kraina miodem płynąca. W okalających miasto jeziorach pełno ryb, w lasach - grzybów, a w domach ludzie niezwykle gościnni.

Atrakcje w okolicy

Zespół dworsko-ogrodowy w Krasnogrudzie, związany z rodziną Czesława Miłosza.
Zespół dworsko-ogrodowy w Krasnogrudzie, związany z rodziną Czesława Miłosza.

Zespół dworsko-ogrodowy w Krasnogrudzie, związany z rodziną Czesława Miłosza.

Atrakcje w okolicy

Kościół parafialny z lat 1877-81 w stylu neogotyckim w Puńsku.

Drewniana synagoga z początku XX w. w Puńsku.

Poreformacki zespół klasztorny z lat 1839-40 w Smolanach.

Drewniany budynek dworca kolejowego z końca XIX w. w Trakiszkach.

Molenna staroobrzędowców z 1912 r., obecnie kościół katolicki, w Gibach.

Cerkiew z poł. XIX w. w Karolinie.

Pomnik-krzyż poświęcony pamięci ofiar NKWD i UB z 1945 r. w Gibach.

Chaty suwalskie w Gibach i Pogorzelcu.

Klasycystyczny kościół z 1862 r. w Krasnopolu.

Kaplica z figurą św. Agaty.

Zespół dworski z II połowy XIX w. w Szypliszkach.

Zagrody wiejskie z pocz. XX w. we wsiach Krasne, Romanowce, Nowa Żubrówka.

Cmentarz wojenny z I wojny światowej w Berżnikach.

Kościół drewniany z XIX w. w Berżnikach.

Sejny, niewielkie przygraniczne miasteczko nad wijącą się wśród pól i lasów Marychą. W centrum pyszni się okazała bazylika, a obok niej dumny klasztor. Żyją tu ludzie niezwykle gościnni, którzy turystów podejmują nie tylko uśmiechem czy dobrym słowem, ale też regionalnymi przysmakami.

Dominikanie budowali

Wszystko zaczęło się od starosty Jerzego Grodzieńskiego. To on założył miasteczko, a później, nie doczekawszy potomstwa, przekazał swoje dobra zakonnikom. Dominikanie w miejscu drewnianego kościółka w ciągu kilkudziesięciu lat wybudowali okazałą bazylikę i klasztor, który funkcjonował przez prawie dwieście lat. Wznieśli też sukiennice, a sprowadzeni przez nich do miasta Żydzi - synagogę. Powstały także karczmy, piekarnie, zajezdnie i młyny.

W mieście odbywały się odpusty, na których zbierało się nawet do 30 tysięcy osób z całego kraju, Litwy, Łotwy i Białorusi. Zakonnicy organizowali także jarmarki, które gromadziły tłumy. Zakładali szkoły i biblioteki. Wyjechali z miasta wtedy, gdy rząd pruski skonfiskował im wszystkie dobra.

Dziś bazylika to bodajże najpiękniejsza świątynia w regionie. A w niej szafkowa, jedna z pięciu tego typu w Europie, figurka Matki Boskiej. W murach klasztornych znajduje się muzeum. Lokalni działacze mają plany zagospodarowania obiektu. Mógłby tam powstać na przykład "Dom Pielgrzyma". W ciągu roku tysiące pątników przechodzi przez miasteczko, aby dotrzeć do Ostrej Bramy w Wilnie.

Godne polecenia gościom są także: Biała Synagoga (niegdyś szkoła rabinacka, dziś mieści się w niej galeria sztuki), dom talmudyczny oraz pałac biskupi.

W środkowej części rynku znajduje się ratusz, dalej kaplica św. Agaty.

Cepeliny i kakory

Ziemia sejneńska leży w dorzeczu Niemna. Przecinają ją dopływy tej rzeki - Marycha oraz Czarna Hańcza. Na Sejneńszczyźnie znajdują się aż 103 jeziora, bogate w liczne gatunki ryb. Atutem tej ziemi są lasy, a w nich unikalne gatunki flory. Można tam znaleźć połowę chronionych w całym kraju.

Jest to jeden z najzimniejszych obszarów w Polsce. Średnia temperatura roczna wynosi 7°C, a zima trwa tu średnio 100 dni.

Sejny (ok. 6 tys. mieszkańców) są doskonałą bazą wypadowa w atrakcyjne turystycznie rejony. Warto bowiem zwiedzić Puńsk, stolicę Polskich Litwinów, czy letniskowe, otoczone jeziorami Giby. Nad pobliskim i dużym jeziorem Pomorze znajdują się ośrodki wypoczynkowe i pensjonaty. Godzi się też zobaczyć okolice jeziora Gaładuś, przeciętego na pół polsko-litewską granicą, którą od pięciu lat, po wejściu kraju do Unii Europejskiej, można po prostu przepłynąć.

Wreszcie Sejneńszczyzna to kraina słynąca z licznych, smacznych produktów regionalnych. Tutejsze kucharki są mistrzyniami w robieniu kartaczy, blinów, cepelinów czy kakorów. Stąd pochodzi dziś znany na całym świecie sękacz i bodajże najlepszy, a na pewno pochodzący z ekologicznych terenów miód. W sejneńskich restauracjach można także spróbować regionalnych dań litewskich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny